Anasayfa Haberler Hong Kong’da Kripto Para Dolandırıcılığı

Hong Kong’da Kripto Para Dolandırıcılığı

Hong Kong'da ikamet eden 4 yatırımcı madencilik ekipmanları satan bir iş adamı tarafından dolandırıldıklarını iddia etti...

0

Hong Kong’da ikamet eden 4 yatırımcı, Bitcoin madencilik ekipmanları satan bir iş adamı olan Wong Ching-kit’in kendilerini dolandırdığını iddia etti. Kişiler bu sebepten dolayı mahkemeye başvurarak paralarının iade edilmesi talebinde bulundular.

Ünlü İş Adamı(!) Wong

Çinli bir basın kuruluşu olan SCMP’nin yayınladığı habere göre, dolandırılan yatırımcıların kaybettikleri para 3 milyon doların üzerinde. İddiaya göre Wong, kişilere sattığı cihazlarla Filecoin adında ki kripto paranın madenciliğini yaptırmış ve kişilerin büyük kazanç elde edeceklerini garanti etmiş. Kişiler ise Filecoin adı verilen bu kripto paradan elde ettikleri madencilik kazançlarını alamadıklarını belirtiyorlar. Benzer şikayetlerde bulunan 20 kişi daha mevcut. Yatırımcılardan birisi ise gazeteye verdiği demeçte: “Wong Filecoin’in yeni bir kripto para olduğunu bu sebeple madencilik kazançlarının da çok yüksek olacağını iddia etti.” Kişiler ise madencilik donanımları ile kazdıkları parayı geri alamadıkları gibi yatırdıkları paraları da geri alamamışlar.

Suçlu ise yatırımcıların paralarını en kısa sürede alacaklarını ve hali hazırda birçok yatırımcının parasını aldığını belirtiyor. Yaptığı açıklamada: “Kişiler bu işe riskleri bilerek girdiler. Para kazandıklarında bu parayı benimle paylaşmayacaklar ama kaybettiklerinde benden para talep ediyorlar. Suçlamaların hepsini reddediyorum.” Bu tarz dolandırıcılık faaliyetleri günümüzde oldukça yaygın. Wong’un ise benzer suçları daha önce de işlediği kayıtlara geçmiş durumda.