bitcoinBTC/TRY
1.096.667,22 TL 0,46%
ethereumETH/TRY
58.928,65 TL 0,91%
tetherUSDT/TRY
28,92 TL 0,15%
bnbBNB/TRY
6.594,29 TL 0,75%
xrpXRP/TRY
17,49 TL 1,07%
solanaSOL/TRY
1.751,61 TL 3,11%
usd-coinUSDC/TRY
28,91 TL 0,11%
staked-etherSTETH/TRY
58.904,07 TL 0,83%
cardanoADA/TRY
10,92 TL 2,06%
dogecoinDOGE/TRY
2,35 TL 0,44%

Paylaş

Hong Kong’da Hükümet Destekli Stablecoin Önerisi

hong kongda hukumet destekli stablecoin onerisi

Kripto dünyasının 2023 yılındaki öncelikli gündem maddeleri arasında merkez bankası dijital paraları (CBDC) yer alıyor. CBDC‘lere yönelik alternatif model için de sesler yükselmeye başladı. Son olarak Hong Konglu milletvekili, hükümet destekli bir stablecoin önerisinde bulundu. Daha önce İsviçre’den de CBDC ve DeFi kombinasyonunun faydalarına vurgu yapılmıştı.

Hong Kong Yasama Konseyi Üyesi Wu Jiezhuang, hükümet tarafından desteklenen stablecoin biçiminde bir CBDC önerisinde bulundu. Wu Jiezhuang, Hong Kong dijital dolarının (e-HKD) istikrarlı bir stablecoin’e dönüşebilmesi için Web3 gibi teknolojilerin benimsenmesi gerektiğini ifade etti.

hong kongda hukumet destekli stablecoin onerisi1

Hong Konglu Yetkiliden Stablecoin Önerisi

Jiezhuang, e-HKD’yı bir stablecoin’e dönüştürme seçeneğinin kripto varlıklara ilişkin riskleri etkili bir şekilde ele alma potansiyeli yarattığını ifade etti. 2022 yılında kripto piyasasında yaşanan stablecoin krizlerine dikkat çeken Jiezhuang, “Şu anda piyasada bulunan bütün stablecoin’ler özel şirketler tarafından çıkarılıyor ve hükümet denetimine tabi değil” ifadesini kullandı. Jiezhuang, ayrıca, stablecoin’in Web3 ekosistemlerinde daha iyi erişim için merkezi olmayan finansa (DeFi) bağlanabileceğine vurgu yaptı.

Jiezhuang, 2016 yılında kurulan girişim hızlandırıcısı G-Rocket’in de kurucuları arasında yer alıyor. G-Rocket, 3 yıl içerisinde bin Web3 girişimini Hong Kong’a çekmeyi hedefliyor.

Öte yandan İsviçre Ulusal Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Thomas Moser, Eylül 2022’de CBDC’nin DeFi’ye daha fazla istikrar sağlayabileceğini ve gelişme risklerini azaltabileceğini söylemişti. Dijital varlık koruma fonu ARK36’nın yöneticsi Mikkel Morch da bir CBDC’nin özel veya merkezi olmayan bir kripto para birimine rakip olması gerekmediğini söylemişti.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala