bitcoinBTC/TRY
1.591.107,07 TL 0,98%
ethereumETH/TRY
93.734,72 TL 2,60%
tetherUSDT/TRY
30,81 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
11.848,86 TL 1,15%
solanaSOL/TRY
3.166,93 TL 0,46%
staked-etherSTETH/TRY
93.680,48 TL 2,62%
xrpXRP/TRY
16,76 TL 0,24%
usd-coinUSDC/TRY
30,81 TL 0,01%
cardanoADA/TRY
18,16 TL 0,26%
avalanche-2AVAX/TRY
1.134,74 TL 0,75%

Paylaş

Hong Kong Para Otoritesi CBDC İçin Görüş Topluyor

hong kong para otoritesi cbdc icin gorus topluyor1

Hong Kong Para Otoritesi CBDC ile ilgili temel konular hakkında görüşleri bildiren bir tartışma belgesi yayımladı. Hong Kong düzenleyicisi, (HKMA) “e-HKD: Bir politika ve tasarım perspektifi” belgesini kamuya açtı.

Hong Kong doları ile ilgili blockchain ve finans konularına odaklanan belge, özellikle düzenleme mekanizması, diğer ödeme sistemleriyle birlikte çalışabilirlik, gizlilik ve veri koruması üzerinde çalışıyor.

Hong Kong Para Otoritesi CBDC İle Finansı Korumayı Amaçlıyor

HKMA, bulguları geçen yıl Ekim ayında yayınlanan bir CBDC yayınlamanın teknik yönlerini daha önce incelemişti. Oluşturulan makale, e-HKD’yi dağıtmak için altyapının inşasıyla ilgili olarak potansiyelleri inceliyor.

Hong Kong ile birlikte, dünya çapındaki hemen hemen her büyük ekonominin merkez bankası, para birimlerini kripto paraların artan kullanımının neden olduğu potansiyel tehditlere karşı korumak için CBDC‘leri geliştiriyor. Bu çerçevede blockchain teknolojisinden faydalanarak finansı geleceğe hazır hale getirmenin yolları araştırılıyor.

Çin, Ocak ayı itibarıyla 260 milyon bireysel kullanıcıya sahip olan dijital yuanı (veya eCNY) ile başı çekiyor. Hong Kong ise, Çin anakarasından ayrı olarak kendi mali ve adli sistemlerini sürdürmekte.

Hasan Selçuk Turan

Hasan Selçuk Turan

Hasan Selçuk 1991’de Ankara’da doğdu. İlköğretim ve lise sürecini tamamlayana kadar burada hayatına devam etti. Lise yıllarından itibaren bilim-teknoloji ve medyaya ilgi duydu. 2010’da Galatasaray Üniversitesi’nde Felsefe bölümüne başlayan Hasan Selçuk, buradaki eğitimi esnasında ilgilendiği alanlara yönelik adımlar attı. Ulusal çapta yayın yapan organlarda ilk yazılarını 2014’te yayımladı. 2015’te açık öğretim ile Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü tamamladı. Felsefede en çok yoğunlaştığı filozoflar Descartes, Spinoza ve Kant oldu. Prof. Dr. Aliye Kovanlıkaya ile bu filozofların ‘hayal gücü/imagination’ yetisini ele alışlarını ortaya koyan bir Bitirme Ödevi çalışması yaptı. Galatasaray ve Mimar Sinan Üniversitelerinden çeşitli öğrenciler ve Dr. Alber Nahum ile “Spinoza Okuma Atölyesi”nde bulundu. Akademik eğitiminde derinleşmeyle beraber hobilerine zaman ayırmayı ve sosyal hayatı da ihmal etmedi. 2016’nın Kasım ayında öğrenciliği devam ederken medyada profesyonel olarak yer almaya başladı. Dergi editörü olarak çalıştı. İlgi alanları arasına tarihi de ekleyen Hasan Selçuk’un çalışmaları düzenli yayımlanır hale geldi. 2018’de üniversiteyi çift diploma ile bitirdi, Galatasaray Üniversitesi ve Sorbonne Üniversitesi Felsefe bölümlerinden mezun oldu. Aynı yıl tüm zamanların en çok okunan ve takip edilen yazarlarından Yuval Noah Harari ile röportaj yapan Türkiye’deki birkaç gazeteciden biri oldu. Medya ve iletişim üzerine bir kariyer hedefi tasarlayan Hasan Selçuk, sunuculuk ve yeni medya hakkında çeşitli eğitimler aldı. Blokzincir ve kripto varlık dünyasıyla 2019’da tanıştı. Bu zamanlamanın oldukça geç olduğunu fark ederek hızla konu hakkındaki kapsamlı kitapları ve makaleleri zihnine işledi. İnternet yayıncılığının olmazsa olmazları olan SEO, Doğru ve Güvenilir Bilgiye Erişim, E-Ticaret, Şikayet Süreçleri ve Sosyal Medya Uzmanlığı gibi konulardaki eksik bilgilerini tamamladı. 2021’de internet ortamında Dış Haberler Editörlüğü yaptı. Haber, röportaj ve özel dosya gibi işlerini çalıştığı kurumda yayımladı. Felsefi derinlik bulduğu hemen her şeyle ilgilenebilen, derinlemesine araştırma yapmayı ve analiz etmeyi seven Hasan Selçuk, 2022 Şubat’ta Kriptomeda’ya katıldı ve Nisan sonuna kadar Kriptomeda çatısı altındaki yayın kuruluşlarına içerik hazırladı. Hasan Selçuk’un geçmişteki çalışmalarının çoğunluğuna ve Kriptomeda’daki tüm çalışmalarına internetten erişilebiliyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala