Hong Kong Düzenleyicisinden Kripto Para Çıkışı!

Hong Kong

‘ndan bir yetkili yaptığı açıklamada, düzenleyicinin kripto para gözetiminin artırılması gerektiğini, çünkü piyasada bunlarla ilgili dolandırıcılıkların ortaya çıktığını belirtti.

SFC’nin genel müdür yardımcısı Julia Leung, Salı günü Asya Menkul Kıymetler Endüstrisi ve Finansal Piyasalar Birliği tarafından düzenlenen bir web seminerinde, düzenleyicinin sanal varlıkları denetlemek için ilgili lisans düzenlemelerini muhtemelen genişleteceğini açıkladı.

Leung, lisanssız kripto para ticaretine yönelik bir baskıya ihtiyaç olduğunu ve yatırımcı eğitimini güçlendirme çabalarının da gerekli olduğunu ekledi.

Daha önce Hong Kong düzenleyicileri tarafından kripto para hizmet platformlarının (VASP’ler) faaliyet göstermek için lisans almasını zorunlu kılan bir yasa önerilmişti. Mayıs ayında, Hong Kong’un Finansal Hizmetler ve Hazine Bürosu, borsaların uyumluluğu seçmesine ve taahhüt etmesine izin veren bir 2019 gönüllü programının ardından VASP’ler için bir lisans düzenleme uygulamasına yönelik yasama önerileriyle Danışma Sonuçlarını yayınladı.

Yeni lisanslama düzenlemesi yürürlüğe girdiğinde, lisanslı VASP’ler ilgili kara para aklamayla mücadele gerekliliklerine tabi olacak ve SFC bu tür kuruluşları daha geniş bir yetkiyle denetleyebilecek.

Kripto Para Dolandırıcılığı Artıyor

HashKey Group yönetim kurulu kıdemli danışmanı ve eski bir SFC düzenleyicisi olan Angelina Kwan, daha iyi bir pazar için daha fazla kural ve netlik sağlayacağını ve yatırımcı eğitiminin hayati olduğunu söyleyerek şunları ekledi: 

“Anlamıyorsan, kulağa doğru gelmiyorsa, gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, büyük ihtimal ile sahtekar ve dolandırıcıdır.”

Kripto para borsası OKEx’in finans piyasaları direktörü Lennix Lai ise OKEx ekibi ile konu hakkında bir istişareye katılarak hükümete kripto alanı hakkında görüşlerini bildirdiğini ve kripto dünyasında düzenleyici tekliflerin ve değişikliklerin yaygın olduğunu belirtti.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 394.641,85 TL 4,72%
ethereum
Ethereum (ETH) 28.602,82 TL 5,14%
cardano
Cardano (ADA) 20,31 TL 0,93%
tether
Tether (USDT) 8,46 TL 0,09%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.452,02 TL 3,00%
xrp
XRP (XRP) 9,14 TL 2,11%
solana
Solana (SOL) 1.330,26 TL 0,49%
polkadot
Polkadot (DOT) 312,25 TL 3,21%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,03 TL 2,28%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,46 TL 0,01%
Copy link
Powered by Social Snap