Hong Kong Düzenleyicisi Alder, FCA’ya Başkanlık Yapacak

Hong Kong Düzenleyicisi Alder FCAya Başkanlik Yapacak

Düzenleyiciler arasında önemli bir transfer yaşandı. 2011’den beridir Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC) CEO’luğunu üstlenen Ashley Alder, İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi (FCA) başkanlığına atandı. Eski bir avukat olan Alder, bölgenin dijital varlık düzenlemelerinde önemli isimler arasında yer alıyor.

Hong Kong Düzenleyicisi Alder, FCA'ya Başkanlık Yapacak

Hong Kong Düzenleyicisi Alder, FCA’ya Başkan Olarak Atandı

Hong Kong özellikle kripto konusunda katı bir tutum sergileyen ülkeler arasında yer alıyor. Son dönemde düzenleyici arbitraj endişelerinin ve baskısının artması ile oldukça kritik bir dönemdeyiz. Bu dönemde Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC) CEO Ashley Alder‘ın İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi (FCA) başkanlığına getirilmesi önemli adımlardan bir tanesi.

Öyle ki Alder, kripto ve dijital varlıklar konusunda düzenleme getirilmesini destekliyor. Bu konu çalışmalar yürüten yönetici, Çin’in artan etkisiyle şehrin uzun vadeli potansiyeli konusunda da temkinli isimlerden.

Peki Bu Kripto Sektörüne ve Düzenlemelerine Nasıl Etki Eder?

Kripto para sektörü oldukça kritik bir dönemde geçiyor. Fiyat bazında yaşadığı son düşüş sonrası oldukça kan kaybeden piyasalar, birçok şirketin iflas bayrağı çekmesine neden olurken yatırımcıların iştahı da azaldı. Ancak daha önceden yaşanan çöküşler ve sektörün potansiyeli göz önüne alındığında bunu bir yatırım fırsatı gören şirketler de az değil Öyle ki FTX ve Binance gibi borsalar büyüme stratejilerinde agresif bir moda girmiş durumdalar. Bu noktada en önemli konulardan birisi de düzenlemeler oluyor.

Hızla büyüyen şirketler ve yeniden toplarlanan piyasalar ile birlikte düzenleyiciler üzerindeki baskı artıyor. Bir taraftan kriptoların yasa dışı işler için kullanımına odaklanırken, diğer taraftan yenilikçi potansiyelinden faydalanılmak isteniyor. Bu noktada ortak payda olan CBDC’ler de öne çıkıyor. Kriptoya bu denli yakın birinin FCA’nın başkanı olması ise sektör açısından şimdilik iyi bir gelişme olarak algılanmış durumda.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
442.325,96 TL 3,02%
ethereumETH/TRY
34.118,14 TL 3,70%
tetherUSDT/TRY
17,98 TL 0,30%
bnbBNB/TRY
5.925,89 TL 1,27%
usd-coinUSDC/TRY
17,96 TL 0,26%
xrpXRP/TRY
6,85 TL 1,17%
cardanoADA/TRY
9,72 TL 1,18%
binance-usdBUSD/TRY
17,93 TL 0,03%
solanaSOL/TRY
793,18 TL 5,04%
polkadotDOT/TRY
168,53 TL 1,24%
Bağlantıyı kopyala