bitcoinBTC/TRY
739.241,50 TL 2,58%
ethereumETH/TRY
45.205,79 TL 3,39%
tetherUSDT/TRY
27,34 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
5.883,92 TL 1,59%
xrpXRP/TRY
13,91 TL 1,71%
usd-coinUSDC/TRY
27,34 TL 0,02%
staked-etherSTETH/TRY
45.188,84 TL 3,44%
cardanoADA/TRY
6,81 TL 1,62%
dogecoinDOGE/TRY
1,68 TL 1,56%
solanaSOL/TRY
545,12 TL 4,23%

Paylaş

Hong Kong, CBDC Pilot Çalışmalarına Başlıyor

hong kong ve baeden dijital varlik ortakligie

Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) denemeleri dünya genelinde artmaya devam ediyor. Hong Kong Para Otoritesi tarafından yapılan açıklamada CBDC denemelerinin dördüncü çeyrekte başlayacağını açıklamıştı. Bu kez yapılan açıklamalara göre; Hong Kong, CBDC pilot çalışmalarında hızlandı.

Hong Kong, CBDC Pilot Çalışmalarında Gaza Bastı

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), yayınlanan bir raporda perakende merkez bankası dijital para birimini uygulamak için temel atmaya başlayacağını söyledi. Ülke 2017’den beri Hong Kong dolarının “e-HKD” olarak adlandırılan dijital bir versiyonunun geliştirilmesi ile yoğun mesai harcıyor.

hong kong cbdc pilot calismalarina basliyorad

Hong Kong tarafından paylaşılan raporda, “HKMA bu nedenle, böyle bir para biriminin temellerini atmak ve bu konuda derinlemesine çalışmalar ve pilot çalışmalar yürütmek için çalışmaya başlayacak” ifadeleri kullanıldı.

Hong Kong Para Otoritesi’nin (HKMA), raporunda şu ifadelere yer verildi:

e-HKD’nin mevcut perakende ödeme pazarında oynayacağı yakın bir rolü olmayabilir gibi görünse de, e-HKD’nin ileriye dönük kullanım durumlarının dijital ekonomideki hızlı evrimden, hatta devrimden hızla ortaya çıkabileceğine inanıyoruz.

“Web3’ün Temeli Blockchain”

Hong Kong Mali Sekreteri Chan Maobo, Web3’ün temel teknolojisinin blockchain olduğunu belirterek “Beğenseniz de beğenmeseniz de blockchain gelecekte kesinlikle gelişmeye devam edecek” dedi. Hong Kong’un güçlü yanlarını iyi kullanacağını belirten Chen Maobo, ulusal kalkınma stratejisiyle aktif olarak uyum sağlayacağını ve bölgesel açılıma yol açacağını ifade etti.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala