Hong Kong, CBDC Denemelerine Başlıyor

hong kong cbdc denemelerine basliyor

Blockchain temelli merkez bankası dijital para birimi (CBDC) denemeleri dünya genelinde artmaya devam ediyor. Hong Kong Para Otoritesi tarafından yapılan açıklamada CBDC denemelerinin dördüncü çeyrekte başlayacağını açıkladı.

Hong Kong’da CBDC Denemeleri İçin Tarih Verildi

South China Morning Post haberine göre Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) dördüncü çeyrekte denemelerine başlama planı yapıyor. Hong Kong’un fiili merkez bankası şimdi, bir dizi test yaparak dijital para birimiyle ilgili kullanım örneklerini ve tasarım sorunlarını keşfederken “e-HKD” projesinin gelişimini desteklemek için teknoloji ve yasal temelleri atmayı planlıyor.

hong kong cbdc denemelerine basliyor 2

Hong Kong Para Otoritesi, Nisan 2022’de CBDC’leri çevreleyen önemli konulara ilişkin görüşleri davet eden bir tartışma belgesi yayımlamıştı. Sektör kuruluşlarından, fintech firmalarından, finans kurumlarından ve teknoloji şirketlerinden konu ile ilgili 75 yanıt aldı. HKMA tarafından yapılan açıklamada, “Genel olarak, katılımcılar e-HKD girişimini destekliyor ve e-HKD’nin dijital ekonomiyi desteklerken ödemeleri daha etkili hale getirme potansiyeline sahip olduğuna inanıyor.” dedi.

Dünya genelinde hemen hemen her büyük ekonominin merkez bankaları, kısmen para birimlerini özel olarak çıkarılan dijital para birimlerinin oluşturduğu potansiyel tehditlerden korunmak için CBDC’ler üzerinde çalışıyor veya geliştirme planları yapıyor. Son olarak Çin Ocak 2022 itibariyle 260 milyon bireysel kullanıcıya sahip olan “e-CNY” ile başı çekiyor. Çin bununla birlikte kısa süre içerisinde “e-CNY” testlerinin ülkenin en büyük dört eyaletinde de gerçekleştireceğini açıkladı.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
373.425,77 TL 1,23%
ethereumETH/TRY
25.066,56 TL 0,91%
tetherUSDT/TRY
18,57 TL 0,20%
bnbBNB/TRY
5.436,26 TL 1,73%
usd-coinUSDC/TRY
18,59 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
9,19 TL 2,17%
binance-usdBUSD/TRY
18,56 TL 0,59%
cardanoADA/TRY
7,99 TL 1,64%
solanaSOL/TRY
627,08 TL 1,58%
dogecoinDOGE/TRY
1,20 TL 1,31%
Bağlantıyı kopyala