bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 63,124.91 3.11%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,065.58 3.19%
bnb
BNB (BNB) $ 549.03 3.43%
solana
Solana (SOL) $ 139.41 6.73%
xrp
XRP (XRP) $ 0.499057 1.81%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.456549 3.85%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.150052 3.25%

Hong Kong, Asya’da kripto rüzgarı yaratabilir

Hong Kong Bitcoin

Kripto analitik şirketi Chainalysis, Hong Kong‘un Asya’da yeni bir kripto furyasına yol açabileceğini bildirdi. Raporda, Hong Kong’un adımlarının Çin’in 2019 yılındaki yasaklarının ardından kripto faaliyetlerine yukarı yönlü ivme kazandırabileceği belirtildi.

Hong Kongdan Coinbasee Davet2

Chainalysis’den Hong Kong değerlendirmesi

Chainalysis, Kong’daki kripto gelişmelerinin Doğu Asya bölgesindeki faaliyetleri artırmak için potansiyel bir ‘kuyruk rüzgarı’ sağlayabileceğini ifade etti. Rapora göre Doğu Asya, Temmuz 2022 ile Haziran 2023 arasında kripto pazarının yalnızca yüzde 8,8’ini oluşturdu. Bu seviye bölgeyi en aktif beşinci kripto bölgesi haline getirdi. Doğu Asya’da yeni bir kripto rüzgarının Hong Kong ile gerçekleşebileceğine vurgu yapıldı. Hong Kong’un kripto girişimleri ve endüstri dostu düzenlemelerinin iyimser görünümü desteklediği ifade edildi.

Raporda, Çin’in 2019 yılında başlayan yasaklarının ardından faaliyetlerin önemli ölçüde düşüş kaydettiği aktarıldı. Buna göre kripto faaliyetleri, 2019’da yaklaşık yüzde 30 civarındayken 2022’de yüzde 10’un altına indi. Hong Kong, düzenlemelerin ardından son derece aktif bir kripto pazarı olduğunu bildirildi.

Hong Kong‘da Çin devletine ait işletmeler de kripto para odaklı yatırım fonları başlatmıştı. Bölgede bankalar, özel sermaye şirketleri ve bireysel yatırım fonlarının kripto paralara ilgi gösterdiğine dikkat çekildi.

Matrixport Araştırma ve Strateji Başkanı Markus Thielen, Hong Kong’un Çin’de daha geniş kripto benimsenmesi için ‘test alanı’ görevi göreceğini söyledi. Thielen, Çin’de kripto paralara gerçekten bir ilginin olduğunu ifade etti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala