Hint Bankalar CBDC Çalışmaları için Kararsız

Hint Bankalar CBDC Calismalari icin Kararsiz 2

Kripto paralar söz konusu olduğunda düzenleyicilerin belki de en yakın olduğu dür CBDC’ler oluyor. Özellikle en yakın örnek Çin’de yaşanan CBDC gelişmeleri dikkatle takip edilirken, düzenleme baskıları diğer kriptolar açısından artmış durumda. Hindistan ise kısa bir süre önce CBDC çalışmaları için pilot uygulamasını başlattı. Ancak ülkedeki bankalar pek hevesli gözükmüyor.

Hint Bankalar CBDC Calismalari icin Kararsiz

Hint Bankalar CBDC Çalışmaları için Pek Hevesli Yaklaşmıyor

Hint bankacılar arasında merkez bankası desteğin bir dijital rupinin piyasaya sürülmesiyle ilgili ilk heyecan sönüyor gibi görünüyor. Mevcut prosedürler üzerinde herhangi bir önemli fayda sağlamadan kâğıt ve muhasebe işlerine katkıda bulunduğunu düşünen bankalar ilk uygulama konusunda da pek hevesli değil.

Reuters tarafından paylaşılan bir rapora gör, toptan satış segmenti için e-rupinin piyasaya sürülmesinden bu yana bir ay geçti, ancak bankacıların rupinin dijital alternatifi için pek bir adım atmadı. Ayrıca destek olmak yerine bir takım dezavantajlara da dikkat çektiler.

Bankalara göre e-rupi, yerleşik bankalararası mutabakat sistemine herhangi bir avantaj getirmeden muhasebe iş yükünü artırmaktan başka pek bir işe yaramıyor.

Bunlara ek olarak E-rupi, dağıtılmış defter teknolojisini kullandığı için belirli bir derecede anonimlik sunan, nakde dijital bir alternatif niteliği taşıyor. Doğal olarak bunlar tüketicilerin ve perakendecilerin beğenebileceği avantajlara sahip. Ancak bankalararası takaslarda herhangi bir avantaj sağlamadığını belirten bankalar, atılan son adımları boşa çaba olarak nitelendirdi.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
445.783,98 TL 1,99%
ethereumETH/TRY
30.750,03 TL 2,34%
tetherUSDT/TRY
18,81 TL 0,08%
usd-coinUSDC/TRY
18,81 TL 0,10%
bnbBNB/TRY
5.918,52 TL 2,04%
xrpXRP/TRY
7,79 TL 0,45%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,09%
cardanoADA/TRY
7,37 TL 1,16%
dogecoinDOGE/TRY
1,68 TL 0,31%
matic-networkMATIC/TRY
21,82 TL 0,59%
Bağlantıyı kopyala