Hindistan’da Kripto, SEBI Tarafından Denetlenecek

hindistanda kripto sebi tarafindan denetlenecek

Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI), daha önce yatırım danışmanlarını ülkede düzenlenmemiş varlıklarla işlem yapılmaması konusunda uyarmıştı. Uzun süredir Hindistan Hükümeti, kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılmasına karşı çıkıyordu. Hindistan Hükümeti geçtiğimiz haftalarda kripto paralar ile ilgili olarak ileriye dönük planlar yaptığının sinyalini vermişti. Şimdi ise bir basın açıklamasına göre; Hindistan kripto paraları tamamen yasaklamak yerine bu sektörü düzenlemeye karar verdi.

Hindistan’da Kripto Yasaklanmayacak! SEBI Tarafından Düzenlenecek

Hindistan Hükümeti 23 Kasım’da, tüm özel kripto para birimlerine yasak getirirken resmi bir dijital para biriminin oluşturulmasını öneren yasa tasarı sunacağını belirtmişti. Bu haberlerin ardından Hintli haber kuruluşu NDTV haberin muhabiri Sunil Prabhu; hükümette önerilen kripto yasa tasarısıyla ilgili olarak bir kabine notunun ayrıntılarını paylaştı.

hindistanda kripto sebi tarafindan denetlenecek 2

Söz konusu olan kabine notu, Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu’nun (SEBI) kripto para biriminin, “kripto varlıkları” olarak adlandırılacağı belirtiliyor.

Muhabir Prabhu’ya göre; yatırımcılara kripto varlıklarını beyan etmeleri için belirli bir zaman dilimi verilecek. Ardından yatırımcıların kripto varlıklarını SEBI tarafından düzenlenen borsalara aktarmaları gerekecek. Bu da özel cüzdanların Hindistan’da yasaklanabileceğini işaret ediyor.

Prabhu ayrıca hükümetin, kripto sektörüne odaklanırken Hindistan Merkez Bankası (RBI) ile bir merkezi dijital banka para birimi (CBDC) için planlarını askıya alacağını da söyledi.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 492.935,35 TL 10,18%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.813,76 TL 11,92%
tether
Tether (USDT) 13,45 TL 0,49%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.012,74 TL 9,74%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,45 TL 0,36%
cardano
Cardano (ADA) 13,99 TL 7,51%
xrp
XRP (XRP) 8,14 TL 7,76%
solana
Solana (SOL) 1.236,07 TL 13,07%
terra-luna
Terra (LUNA) 865,02 TL 6,65%
polkadot
Polkadot (DOT) 243,96 TL 13,22%
Bağlantıyı kopyala