Hindistan’da Kripto Para Ticaretinin Vergilendirilmesi Düşünülüyor

hindistanda kripto para ticaretinin vergilendirilmesi dusunuluyor

Hindistan hükümeti, kripto para endüstrisi hakkında henüz net bir karar vermiş değil. Yakın zaman önce ülkede kripto paralarla ilgili yasaklar konuşulurken, şimdi gözler vergilendirme sistemine çevrildi. Çıkan haberlere göre, dijital varlık operasyonlarından elde edilen kazançlar için yeni bir vergilendirme uygulanması planlanıyor.

Şimdilik yalnızca iddia seviyesindeki bu haberlerin kaynağı, Economic Times oldu.

Hindistan Kripto Para Ticaretini Vergilendirebilir

Konuya yakın kaynaklardan bilgi aldığını belirten Economic Times, Hindistan‘ın dijital varlık alanına farklı bir yaklaşım getirmeyi planladığını duyurdu. Ülkenin vergi dairesi, kripto para ticaretinden ve yatırımından elde edilen tüm kazançlar için yeni bir vergi mevzuatı üzerinde çalışılıyor. Diğer taraftan kaynaklar, bu vergilendirme hamlesinin, kripto para birimlerinin ülkede geçerli bir varlık sınıfı olarak kabul edileceği anlamına gelmediğini söylüyor.

hindistanda kripto para ticaretinin vergilendirilmesi dusunuluyor 2

Başta da söylediğimiz gibi Hindistan, kripto varlıklar konusunda kararsızlık yaşayan ülkelerin başında geliyor. Ülkenin merkez bankası, 2018 yılında tüm müşterilerinin, bu alanla uzaktan yakından ilgili kişilerle çalışmasını yasaklamıştı. Yüksek Mahkeme, bu kararı 2020 yılında geri aldı.

Hindistan Merkez Bankası, halkın kullandığı para birimi üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyor. Bu yüzden yıl sonuna kadar merkez bankasına ait bir dijital para birimi için çalışmalar başlayacak. Ayrıca hükümet, pazarda faaliyet gösteren tüm yabancı kripto para borsalarına yüzde 18 vergi uygulamak istedi.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 568.470,44 TL 0,41%
ethereum
Ethereum (ETH) 35.488,59 TL 0,32%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.353,29 TL 0,37%
tether
Tether (USDT) 9,27 TL 0,19%
cardano
Cardano (ADA) 19,93 TL 1,95%
xrp
XRP (XRP) 10,10 TL 4,10%
solana
Solana (SOL) 1.480,21 TL 0,95%
polkadot
Polkadot (DOT) 387,41 TL 0,38%
usd-coin
USD Coin (USDC) 9,27 TL 0,37%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,20 TL 0,26%
Copy link
Powered by Social Snap