Hindistan Merkez Bankası (RBI) Dijital Para Birimlerini Yeniden Araştırıyor

hindistan merkez bankasi rbi dijital para birimlerini yeniden arastiriyor 1

Hindistan Merkez Bankası (The Reserve Bank of India – RBI), yeniden dijital paraları araştırıyor. Kurum, 2018’de de dijital paraları incelemek için bir grup oluşturmuştu.

RBI, pazartesi günü yayımladığı bir ödeme sistemi kitapçığında, dijital rupiye ihtiyaç duyulması halinde nasıl kullanılabileceğini araştıracağını söyledi:

“Özel dijital para birimleri (PDC’ler), sanal para birimleri (VC’ler) ve kripto para birimleri (CC’ler) son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Hindistan’daki düzenleyiciler ve hükümetler, bu para birimleri hakkında şüpheci, ilgili riskler konusunda ise endişeli. Bununla birlikte RBI merkez bankası, itibari para biriminin dijital bir versiyonuna ihtiyaç olup olmadığı ve varsa bunun nasıl operasyonel hale getirileceği olasılığını araştırıyor.”

Merkez bankası, 2018’de de banknot maliyetini azaltmak ve dijital para birimlerinin diğer faydaları nedeniyle bir CBDC piyasaya sürmek için çalışan ve rehberlik sağlayan bir grup oluşturduğunu söylemişti. Aralık 2019’da ise, merkez bankası başkanı Shaktikanta Das, teknolojinin henüz yeteri kadar koruma önlemine sahip olmaması nedeniyle bir CBDC hakkında konuşmak için erken olduğunu söylemişti.

Hindistan kripto paralar konusunda karışık görüşlere sahip olsa da, RBI, dijital para birimlerine karşı bir görüş sergilemiyor. Hindistan CBDC’ler konusunda aceleci davranmamakla birlikte, komşusu Çin, altı yıllık bir araştırma ve geliştirmenin ürünü olan dijital Yuan’ı piyasaya sürmek üzere.

BTCHaber

BTCHaber

2016’da kurulan BTCHaber, kendi yazar kadrosu ile özgün yazılar ve içerikler üretmekte, yerli ve yabancı kaynakları takip ederek doğruluğu teyit edilmiş sadece önemli ve öne çıkan haberleri sunmaktadır. BTCHaber, kripto para piyasasının her geçen gün büyüdüğü bu dijital çağda yeni yatırım yollarının keşfetmek, gelişmeleri anbean takip etmek ve kullanıcıları doğru bilgiye ulaştırmak için kurulmuş güncel Bitcoin ve diğer kripto paraların konu alındığı haber platformudur.
https://www.btchaber.com/

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
317.331,96 TL 0,49%
ethereumETH/TRY
24.011,08 TL 0,93%
tetherUSDT/TRY
18,69 TL 0,21%
bnbBNB/TRY
5.440,60 TL 1,19%
usd-coinUSDC/TRY
18,69 TL 0,30%
binance-usdBUSD/TRY
18,66 TL 0,08%
xrpXRP/TRY
7,30 TL 0,10%
dogecoinDOGE/TRY
1,87 TL 0,39%
cardanoADA/TRY
5,94 TL 1,28%
matic-networkMATIC/TRY
17,26 TL 0,91%
Bağlantıyı kopyala