Hindistan Merkez Bankası, Bankaların Müşterilerinin Kripto Para İşlemlerini Engelleyemeyeceğini Duyurdu

Abone Ol:google-news
0
31/05/2021

Hindistan Merkez Bankası (RBI), kripto paralar hakkında bir açıklama yayımladı. Açıklamada kripto para birimlerine ilişkin bir yasak olmadığı ve bankaların kripto para ile ilişkili müşteri hesaplarını kapatamayacakları belirtildi. 

Hindistan Merkez Bankası, bugün yaptığı açıklamada kripto para ile ilişkili bankacılık işlemlerinde herhangi bir kısıtlama olmadığını söyleyen bir açıklama yaptı. Bununla birlikte bankaların kripto para ile ilişkili müşteriler için durum tespiti süreçlerini yürütmesine de izin verdi. Söz konusu açıklama Hindistan’ın kripto paralara ilişkin tutumunu netleştirdi:

“Bununla birlikte, belirtilen diğer kuruluşların yanı sıra bankalar, müşteri durum tespiti süreçlerini aşağıdakilere ilişkin standartları düzenleyen düzenlemelere uygun olarak yürütmeye devam edebilir: Müşterinizi Tanıyın (KYC), Kara Para Aklamayı Önleme (AML), Terörizmin Finansmanıyla Mücadele (CFT) ve denizaşırı havaleler için Döviz Yönetimi Yasası (FEMA) kapsamındaki ilgili hükümlere uygunluğun sağlanmasına ek olarak, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesi Yasası (PMLA).”

Geçtiğimiz haftalarda, Hindistan’ın önde gelen bankaları merkez bankasının 2018 tarihli genelgesinden alıntı yaparak, vatandaşları kripto para birimleri ile işlem yapmamaları gerektiği konusunda uyarmıştı. Ancak merkez bankasının açıklaması bunun tam tersi yönünde oldu:

“Bu itibarla, Yargıtay’ın kararına göre, genelge yargıtay kararı tarihinden itibaren geçerliliğini yitirdiğinden, alıntı yapılamaz.”

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.011 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Dilek Sarı

1992 yılında İzmir’de doğan Dilek Sarı, Ege Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans mezunu. Blokzinciri ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya sevk etti. Dilek, 2 senedir kripto para sektöründe yer alıyor ve bu alanda uzmanlaşmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 311.976,01 TL 4,04%
ethereum
Ethereum (ETH) 21.588,35 TL 7,73%
tether
Tether (USDT) 8,54 TL 0,36%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 2.891,96 TL 5,13%
cardano
Cardano (ADA) 13,95 TL 1,51%
xrp
XRP (XRP) 8,40 TL 13,62%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,61 TL 2,64%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,56 TL 0,71%
polkadot
Polkadot (DOT) 180,91 TL 6,36%
internet-computer
Internet Computer (ICP) 932,01 TL 0,88%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap