bitcoinBTC/TRY
1.090.783,75 TL 0,32%
ethereumETH/TRY
59.205,00 TL 0,93%
tetherUSDT/TRY
28,95 TL 0,00%
bnbBNB/TRY
6.585,35 TL 0,08%
xrpXRP/TRY
17,52 TL 0,59%
solanaSOL/TRY
1.711,98 TL 0,13%
usd-coinUSDC/TRY
28,94 TL 0,01%
staked-etherSTETH/TRY
59.134,37 TL 0,79%
cardanoADA/TRY
10,86 TL 1,75%
dogecoinDOGE/TRY
2,41 TL 3,19%

Paylaş

Hindistan, Kripto Para Yasağı Konusunda Karışık Sinyaller Vermeye Devam Ediyor

hindistan kripto para yasagi konusunda karisik sinyaller vermeye devam ediyor

Hindistan’ın kripto para yasağı, maliye bakanının bu konuda pozisyon alacağının söylemesiyle yeniden gündeme geldi. Buna göre Hindistan, kripto para birimlerini ticaret, saklama ve madencilik de dahil olmak üzere hemen hemen her yönüyle yasaklayan bir yasa önermeyi planlıyor.

Pazartesi günü Reuters, konu hakkında doğrudan bilgi sahibi olan bir hükümet yetkilisine atıfta bulunarak, ülkenin kripto para birimlerimlerini her yönden yasaklayan bir yasa tasarına hazırlandığını bildirdi. Haber, ülkenin Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman’ın konu hakkında yaptığı son açıklamanın hemen ardından geldi. Sitharaman şunları söyledi:

“Kesinlikle dijital dünyada, kripto para biriminde vb. deneylerin yapılabileceği yollara bakıyoruz.”

Sitharaman deneylerin içeriğini açmasa da, yorum kripto para işletlemeleri tarafından son derece olumlu karşılandı. Pazar günü India Today ile yaptığı röportajda ise şunları söyledi:

“Blockchain, Bitcoin veya kripto para birimi deneyleri olarak adlandırmak isteyebileceğiniz herhangi bir şeydeki deneylerin ve bu tür deneylere bağlı olan fintech’in kullanabileceği belirli bir pencereye izin vereceğiz. Her şeyi yasaklamayacağız.”

Reuters haberinde ayrıca, yatırımcıların altı aya kadar yatırımlarını tasfiye etmeleri gerektiğini ve etmemeleri durumunda ceza uygulanabileceği ifadesi yer aldı.

Tasarı yürürlüğe girerse, ülkedeki kripto para işletmeleri kapanmak zorunda kalacak. Bazı işletmelerin yöneticileri ise, yasak söz konusu olursa Hindistan Yüksek Mahkemesi’nde yasal mücadele vereceklerini aktardı.

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala