Anasayfa Haberler Her Gün Neredeyse 5 Yeni Kripto Para ATM’si Açılıyor

Her Gün Neredeyse 5 Yeni Kripto Para ATM’si Açılıyor

Coin ATM Radar’ın en yeni verilerine göre, dünyanın dört bir yanında açılan kripto para ATM sayısı yaklaşık 5 adet...

0
Bitcoin ATM

Endüstri veri toplayıcısı Coin ATM Radar’ın verilerine göre dünya çapında açılan kripto otomatik vezne makinelerinin (ATM’ler) sayısı 4.000’in üzerine çıktı. Coin ATM Radar’ın göstergesi dünya çapında her gün 4,9 yeni ATM’nin açıldığını gösteriyor. Kripto para piyasasının durumuna rağmen kripto para ATM’lerinin sayısının büyük bir hızla arttığı görülüyor.

Kripto Para ATM’lerinin Aslan Payı Kuzey Amerika’da

Dünya genelindeki toplam 4.167 kripto para ATM’sinin yüzde 71,8’i Kuzey Amerika’da, yüzde 23’ü Avrupa’da, yüzde 2,6’sı Asya’da bulunuyor. Yüzde 1,3 ve 1,1 sırasıyla Okyanusya ve Güney Amerika’da, sadece yüzde 0,2’si ise Afrika’da bulunuyor. Dünya genelindeki 4.167 kripto para ATM’sinin büyük çoğunluğu Bitcoin’i (BTC) desteklerken (yüzde 99,9 veya 4.162’si), yüzde 64,6’sı bir veya daha fazla altcoin’i destekliyor. Altcoin’i destekleyen ATM’lerinin yüzde 59,5’i Litecoin (LTC), yüzde 49,3’ü Ethereum (ETH) ve yüzde 33,9’u Bitcoin Cash (BCH) için destek sunuyor. Ayrıca ATM’lerin yüzde 17,9’u Dash’ı (DASH) ve yüzde 3 veya daha azı ise Monero (XMR), Dogecoin (DOGE) ve ZCash’i (ZEC) destekliyor.

Coin ATM Radar’ın küresel istatistiklerinde Hindistan hiçbir şekilde yer almıyor. Geçen yıl Kasım ayında ülkenin ilk Bitcoin ATM geliştiricileri, ATM etiketini kullanmak ve bankacılık kanallarını atlatmak nedeniyle Bangalore şehrinde tutuklandılar. Tutuklamalar, Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) 2018 baharında, bankaların kripto paralarla ile ilgili firmalarla olan ilişkilerini yasaklanmasının ardından geldi. Şu anda Türkiye’de ise sadece 1 adet Bitcoin ve altcoin ATM’si bulunuyor.