Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısından Dijital Para Açıklaması

hazine ve maliye bakan yardimcisindan dijital para aciklamasi

Türkiye de dijital para birimiyle ilgili çalışmalar yapan ülkeler arasında yer alıyor. Son olarak, “Finansın Geleceği Zirvesi” etkinliğine katılan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül de dijital paralarla ilgili bazı açıklamalar yaptı. Gül’ün konuşmasında kripto varlıklar ve dijital para vurgusu dikkat çekti.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı: Kripto para ve dijital para ayrımını gözetmeliyiz

Finansın Geleceği Zirvesi’nde konuşan isimlerden biri de Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül oldu. Gül yaptığı açıklamada, dijital para yasa hazırlığında olunduğunu söyledi ve ekledi: “Bunlarla birlikte ekonomimiz daha ciddi derinlik kazanacak.”

hazine ve maliye bakan yardimcisindan dijital para aciklamasi 2

Yasa hazırlığı yaparken kripto para birimlerinin oluşturabileceği tahribatı da minimuma indirecek düzenlemeler yapılması gerektiğini söyleyen Gül, “Kripto para ve dijital para ayrımını gözetmek zorundayız” dedi.

Gül konuşmasında bu ayrımla ilgili şunları da söyledi:

“Karşılığı olan, net bir otorite olan parayla, karşılığının ne olduğu bilinmeyen bir parayı aynı kefede değerlendiremeyiz.”

Etkinlikte finansal sektörün büyüklüğüne dair de bilgi paylayan Gül, sektör büyüklüğünün 7,7 trilyon TL’ye ulaştığını söyledi.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 536.357,90 TL 2,77%
ethereum
Ethereum (ETH) 34.246,21 TL 3,80%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.151,31 TL 4,01%
tether
Tether (USDT) 9,03 TL 0,03%
cardano
Cardano (ADA) 19,50 TL 0,85%
xrp
XRP (XRP) 10,11 TL 1,15%
solana
Solana (SOL) 1.438,20 TL 5,53%
polkadot
Polkadot (DOT) 360,88 TL 3,44%
usd-coin
USD Coin (USDC) 9,03 TL 0,04%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,06 TL 3,80%
Copy link
Powered by Social Snap