Harmony Saldırısının Arkasında Kuzey Koreli Hackerlar Olabilir

harmony saldirisinin arkasinda kuzey koreli hackerlar olabilir

Geçtiğimiz günlerde Harmony Protocol‘ün Horizon köprüsünde 100 milyon dolarlık varlık çalındığını aktarmıştık. Olayla ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bu kez Harmony saldırının arkasında Kuzey Koreli Hackerlar olduğu aktarıldı.

Harmony Saldırısıyla İlgili Yeni Detaylar Ortaya Çıkıyor

Reuters‘a göre, üç dijital araştırma şirketi, geçtiğimiz hafta Harmony Protocol‘ün Horizon köprüsünde yaşanan 100 milyon dolarlık saldırının arkasında Kuzey Koreli hackerlar olduğunu aktardı.

harmony saldirisinin arkasinda kuzey koreli hackerlar olabilir

23 Haziran’da yaşanan olayın ardından konuyla ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Kuzey Kore hükümeti tarafından desteklendiği iddia edilen hacker kuruluşu Lazarus Group’un, Harmony saldırısını gerçekleştirdiği aktarıldı.

Saldırıyı araştırmak için Harmony ile birlikte çalışan Blockchain şirketi Chainalysis, saldırının Kuzey Kore bağlantılı olabileceğini ve teyit edilirse, saldırının bu yıl sekizinci saldırı olacağını söyledi. Bu sonuç diğer araştırmacılar tarafından da tekrarlandı.

Kuzey Kore’nin kripto para birimi soygunlarını araştıran eski bir FBI analisti Nick Carlsen konuyla ilgili olarak “Öncelikle bu, işlem davranışına dayalı bir Kuzey Kore hackine benziyor” dedi.

Elliptic adlı başka bir şirket ise saldırının niteliğine ve ardından çalınan fonların aklanmasına bağlı olarak, Lazarus Group’un bu hırsızlıktan sorumlu olabileceğine dair güçlü işaretlerin olduğunu dile getirdi.

Hatırlatacak olursak geçtiğimiz günlerde Harmony‘den çalınan varlıkların yaklaşık 35 milyon doları, hackerlar tarafından Tornado Cash‘e ait olan adreslere gönderilmişti.

Esra Bayram

Esra Bayram

Esra Bayram, 26 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Zonguldaklı olan Esra Bayram, İlkokul ve Ortaokul’u İstanbul’da 75. Yıl Okulu’nda okuduktan sonra Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar verdi. Liseyi Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Bu dönemde şiir yazan Esra Bayram bu konuda çeşitli şiir yarışmalarında derece elde etti. Lise yıllarında araştırmacı ve sorgulayıcı yanını keşfederek gazeteci olmaya karar verdi. 2021 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olan Esra Bayram aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Üniversite hayatında geçimini sağlamak için çeşitli meslek kollarında yarı zamanlı olarak çalışan Esra, bu dönemde kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. Üniversite eğitimine devam ederken müziğe olan ilgisi ona bu alanda web sitesi oluşturmaya yönlendirdi. Kendi hazırladığı müzikle ilgili içerikleri bu sitede yayınladı. Aynı zamanda ukulele ve gitar çalmayı öğrenen Esra, boş vakitlerinde müzik aleti çalmayı öğreniyor. Esra Bayram, ulusal ve yerel birçok medya kuruluşunda stajını tamamladıktan sonra Bitcoin ve kripto varlık (dijital para birimleri) odaklı en son haberleri, en yararlı analizleri ve gelişmeleri takip ettiğiniz kapsamlı bir platform olan BTCHaber'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Dijitalleşen dünya ile birlikte dijital paraların öneminin giderek artması sonucunda kripto varlık sektörünün geleceğinin farkında olan Esra, kripto varlık ekosistemini yakından takip ediyor ve bu konuda uzmanlaşmak adına araştırmalar yapıyor. Müzik dinlemeyi, dergi ve kitap okumayı, yürüyüş yapmayı, bisiklete binmeyi, yabancı dizi ve film izlemeyi seven Esra şu sıralar daha çok kripto varlık ekosistemine yönelik kitaplar okuyor. Esra, iyi gözlem ve analiz kabiliyetine sahip biri olarak severek yöneldiği iletişim, medya alanında kendini olabildiğince geliştirmek istiyor. İş disiplini yüksek ve her daim öğrenmeye açık bir kişiliğe sahip olan Esra, meslek ilkelerine ve ahlakına uygun habercilik yapmaya özen gösteriyor. İletişim ve medya alanındaki deneyimlerini dergilik sektörüne taşıyarak, ilerde kendi dergisini çıkartmayı hedefliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
440.210,34 TL 2,13%
ethereumETH/TRY
34.098,42 TL 3,04%
tetherUSDT/TRY
17,95 TL 0,07%
usd-coinUSDC/TRY
17,95 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
5.899,35 TL 2,07%
xrpXRP/TRY
6,85 TL 0,68%
cardanoADA/TRY
9,72 TL 0,58%
binance-usdBUSD/TRY
17,93 TL 0,14%
solanaSOL/TRY
791,56 TL 4,40%
polkadotDOT/TRY
167,82 TL 2,39%
Bağlantıyı kopyala