Anasayfa Haberler hAnt Fidye Yazılımı Tüm Ağı Tehdit Ediyor

hAnt Fidye Yazılımı Tüm Ağı Tehdit Ediyor

Çin’deki kripto para madencilerinin bir süredir başı hAnt fidye yazılımdan dolayı belada, Kripto fidye yazılımı birçok madenciyi tehdit ediyor...

0

Çin’de ki maden çiftliklerinin birçoğu Sichuan nehri yakınlarında bulunuyor. Güvenlik şirketlerinin tespit ettiği yeni bir virüs, birçok blok zincirini tehdit edebilecek potansiyele sahip. İlk olarak Ağustos 2018 tarihinde Sichuan’da tespit edilen ve hAnt adı verilen bu kötü amaçlı yazılım, Bitmain Antminer S9, T9 ve L3 gibi ekipmanları hedef alabiliyor.

Yazılım Korkutucu

Virüsün amacı, madencilik donanımlarına girerek madencinin tüm dosyalarını şifrelemek ve makineyi kullanılmaz hale getirerek karşı taraftan fidye istemek. Virüsün ortaya çıkışı olarak ise, kripto paraların yüksek elektrik tüketimine sahip olması ve yazılımcıların bu duruma tepki olarak hareket etmesi düşünülüyor.

hAnt yazılımcıları ilgili şifreleri vermesi durumunda karşı taraftan 10 BTC talep ediyorlar. Virüsün sadece bireysel madencileri değil ağda ki birçok havuzu da tehdit etmesi şuanda toplulukları korkutmuş durumda.

hant ransom  - hAnt Fidye Yazılımı Tüm Ağı Tehdit Ediyor

Mağdurun fidye ödememesi durumunda ise kişiye verilen süre bitiyor ve cihaz zarar görebiliyor. Fidyecilerin en çok fidyeyi tüm havuzu tehdit etmesinden dolayı verdikleri de tespit edilmiş. Şuana kadar tespit edilen 1000 cihaz söz konusu ve bu cihazlar fidye ödenmediği için kullanılamaz durumda. Konu ile ilgili uzmanlar ise, madencilere sadece orijinal donanım üreticilerinden yazılım indirmeleri tavsiyesinde bulundu. Bitmain’in konu ile ilgili olarak bir güncelleme yayımlaması bekleniyor.