Hal Finney Kimdir?

hal finney kimdir 2

Lider kripto para birimi Bitcoin’in oluşturucusu olan Satoshi Nakamoto, bu yola ilk çıktığında çevresindeki kişi sayısı sınırlıydı. Bitcoin’in arkasındaki isim olan Satoshi Nakamoto’yu destekleyen ilk kişi ise Hal Finney oldu. Peki Hal Finney kimdir?

Bitcoin’in Arkasındaki İkinci Kişi Olan Hal Finney Kimdir?

4 Mayıs 1956’da Kalifornia, Coalinga’da doğan Hal Finney, 1979’da California Institute of Technology’den (CalTech) Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Hal Finney daha sonrasında ise Astroblast ve Space Attack olarak bilinen projeler üzerinde bir video oyun geliştiricisi olarak çalıştı. Hal Finney, daha sonrasında ise Phil Zimmerman’ın PGP’sinde (Pretty Good Privacy) çalışmaya başladı.

hal finney kimdir

Lider kripto para birimi Bitcoin’i destekleyen ikinci en önemli kişi olan Hal Finney, Bitcoin topluluğu tarafından da büyük saygı duyulan isimlerden birisi. Satoshi Nakamoto’nun Whitepaper’ı yayınlamasının ardından Finney, projenin sıkı bir savunucusu oldu. Kanıtlara göre Satoshi Nakamoto’dan sonra Bitcoin istemcisini indirip çalıştıran ilk kişi Hal Finney’den başkası değildi.

Hal Finney, 12 Ocak 2009’da Satoshi Nakamoto’dan ilk Bitcoin işleminde 10 Bitcoin aldı. Bitcoin’in ilk yılında projedeki hataları düzeltmek adına Satoshi Nakamoto’ya pek çok e-posta gönderdi ve Bitcoin’in geliştirilmesine katkı sağladı.

Hal Finney’in yayınlarından birisi Bitcoin için temel oldu, özellikle 2004’te HashCrash’in bir incelemesi olarak kayıtlara geçen RPOW’u yayımladı. Finney bu çalışmasından önce 1993 yılında Çift Harcamanın Tespiti (Detecting Double Spend) ve Dijital Nakit ve Gizlilik (Digital Cash and Privacy) çalışmalarını da yayımladı. Finney ayrıca, Bitcoin’in gelişimine kadar çeşitli kripto çalışmaları üzerinde çalıştı ve Cypherpunk hareketinin kurucularından ve en etkili kişilerinden birisi oldu.

5 Ekim 2009’da ALS hastası olduğunu açıklayan Hal Finney, 28 Ağustos 2014’te hayatını kaybetti.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
442.548,48 TL 2,26%
ethereumETH/TRY
30.377,57 TL 2,36%
tetherUSDT/TRY
18,81 TL 0,09%
usd-coinUSDC/TRY
18,83 TL 0,09%
bnbBNB/TRY
5.997,71 TL 4,34%
xrpXRP/TRY
7,78 TL 0,71%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,16%
cardanoADA/TRY
7,34 TL 1,85%
dogecoinDOGE/TRY
1,70 TL 1,85%
matic-networkMATIC/TRY
22,20 TL 6,41%
Bağlantıyı kopyala