bitcoinBTC/TRY
1.270.578,37 TL 0,82%
ethereumETH/TRY
68.120,57 TL 0,68%
tetherUSDT/TRY
28,96 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
6.978,16 TL 1,35%
xrpXRP/TRY
19,34 TL 2,67%
solanaSOL/TRY
2.117,20 TL 4,11%
usd-coinUSDC/TRY
28,96 TL 0,07%
staked-etherSTETH/TRY
68.072,83 TL 0,68%
cardanoADA/TRY
17,37 TL 1,93%
dogecoinDOGE/TRY
2,90 TL 2,35%

Paylaş

Bitcoin’i ilk defa o kullanmıştı. Finney hakkında yeni iddia

hal finney

Kripto piyasasının en çok merak edilen başlıkları arasında Satoshi Nakamoto kimliği bulunuyor. Bitcoin’in mucidi Nakamoto’nun kim olduğu ile ilgili farklı teoriler bulunuyor. Öncüler arasında yer alan Hal Finney‘in de Nakamoto olabileceği iddia ediliyor. Finney ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.

grayscale karari sonrasinda bitcoin yukselise gecti

Hal Finney, Satoshi Nakamoto mu? İşte yeni iddialar

Araştırmacı Jameson Lopp, 2010 yılına ait arşivlenmiş e-mailleri, 2009 yılında Kaliforniya’da yapılan 10 millik bir yarışın verilerini ve diğer kanıtları derleyerek iddiasını ortaya koydu. İddialara göre Satoshi Nakamoto e-maillere yanıt verirken ve Bitcoin üzerinde işlem yaparken; Hal Finney, 10 millik yarışta yarışıyordu.

Bilgisayar bilimcisi Finney’in Bitcoin’i yaratıcısı olduğuna dair çeşitli spekülasyonlar bulunuyordu.Satoshi dışında Bitcoin yazılımını indirip çalıştıran ilk kişi olan Finney, Bitcoin’in de ilk alıcısıydı. Ancak Finney, 2014 yılında vefat edene kadar bu teoriyi reddetti.

Bitcoin saklama şirketi Casa’nın kurucu ortağı Jameson Lopp da spekülasyonlara inanmayan arasında yer alıyor. Lopp, 21 Ekim’de yayınladığı blog yazısında, teoriye daha fazla şüphe düşüren yeni kanıtlar paylaştı. Lopp’un temel kanıtını 18 Nisan 2009 Cumartesi günü Kaliforniya’da yapılan 10 millik bir yarış oluşturdu. Verilere göre Finney, Pasifik Saati ile 8’de başlayan yarışa katıldı ve yarışı 78 dakikada bitirdi. Yarış, Satoshi ile ilk Bitcoin geliştiricilerinden Mike Hearn arasındaki e-maillerle aynı zamana denk geldi.

Lopp, Hearn’ün arşivlenmiş e-maillere atıfta bulunarak, yarış sürecinde Satoshi ile iletişimde olduğuna dikkat çekti. Buna göre Satoshi, Mike’a e-maili 9:16’da gönderdi. Finney, bitiş çizgisini ise mailin atıldığı zamandan 2 dakika sonra geçti. Lopp, “Hal’in koştuğu 18 dakika boyunca bir bilgisayarla etkileşime girmediğinden oldukça emin olabiliriz” diye ekledi. İddiasını zincirüstü verilerle destekleyen Loop’a göre Nakamoto, Hearn’e bir işlemde 32,5 BTC gönderdi.

İddia sahibi, Finney’in ALS hastalığı ile mücadele ettiği dönemde Satoshi’nin kod üzerinde çalıştığını ifade etti. Finney, ALS hastalığı nedeniyle Ağustos 2014’te hayatını kaybetmişti.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala