Hafta Boyu Bitcoin’e 226 Milyon Dolarlık Kurumsal Giriş Oldu

hafta boyu bitcoine 226 milyon dolarlik kurumsal giris oldu 2

Bitcoin (BTC), son zamanlardaki yükselişini sürdürüyor. 52.000 dolar seviyesinden ilk olarak 55.000 doları sonrasında ise 57.000 doları gören Bitcoin, kurumsal girişlerde de tercih edilen kripto varlık oldu. BTC’nin yükselişinde sekizinci haftaya girmiş bulunuyoruz.

Fonlar kripto para piyasasında sürekli olarak yeni yatırımları çekiyor, diğer yandan yönetim altındaki toplam varlık sayısı 67 milyar dolarlık ATH’den sadece yüzde 5 uzak.

hafta boyu bitcoine 226 milyon dolarlik kurumsal giris oldu

Bitcoin’de Kurumsal Girişler Arttı

ABD’deki değişim ve genel olarak BTC ve diğer dijital varlıklarla ilgili resmi açıklamalar, kripto para piyasasında güçlü bir toparlanmayı tetikledi. Artan giriş oranlarında, ABD’nin bir Bitcoin ETF’sine izin vermesiyle ilgili açıklamalar yapan SEC başkanı Gary Gensler‘in konuşmaları etkili oldu.

SEC gibi düzenleyicilerden gelen olumlu açıklamalar, kurumsal yatırımcıların da piyasaya olan ilgisini artırdı.

hafta boyu bitcoine 226 milyon dolarlik kurumsal giris oldu 3
Kaynak: CoinShares

Bitcoin, bu hafta boyunca 226 milyon dolarlık kurumsal yatırımcıyı kendine çekti. Diğer yandan Ethereum ve diğer altcoin’lere baktığımızda, orada 14 milyon dolarlık bir kayıp görüyoruz. Bitcoin’deki güçlü fiyat rallisi, Ethereum’un pazar payını aşağı çekiyor. Ayrıca yönetilen varlık sayısında da yüzde 1’lik bir düşüş var.

Ethereum, pazar payı açısından bazı kayıplar yaşasa da Solana ve Cardano gibi altcoinler sürekli olarak yükseliyor ve güçlü girişlere sahne oluyor. Özellikle Solana ağı, Ethereum‘a kıyasla daha düşük ücretler nedeniyle NFT topluluğunun çoğunluğu tarafından tercih ediliyor.

Cardano‘daki büyüme ise akıllı sözleşme teknolojisinin piyasaya sürülmesiyle hız kazandı diyebiliriz.

Diğer taraftan Polkadot, Litecoin ve Ripple da fon çıkışlarıyla karşı karşıya kalarak, yaklaşık 3 milyon dolarlık kayıp yaşadı.

Büyük resme baktığımızda Solana ve Cardano yükselmeye devam ederken, odak hala Bitcoin’de gibi görünüyor.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 517.426,20 TL 1,97%
ethereum
Ethereum (ETH) 31.511,37 TL 2,62%
tether
Tether (USDT) 8,98 TL 0,46%
cardano
Cardano (ADA) 19,12 TL 4,56%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.648,76 TL 3,50%
xrp
XRP (XRP) 9,96 TL 5,40%
solana
Solana (SOL) 1.301,98 TL 5,32%
polkadot
Polkadot (DOT) 302,51 TL 6,09%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,98 TL 0,08%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,04 TL 4,45%
Copy link
Powered by Social Snap