Güney Kore’den Kripto Para Endüstrisi için Yeni Hamle

guney koreden kripto para endustrisi icin yeni hamle

Ülkeler, kripto paralar için yeni kararlar almaya devam ediyor. Kısa süre önce Slovenya’nın kripto vergilendirmesi için harakete geçtiği haberini sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise yeni haber Güney Kore cephesinden geldi. Güney Kore, kripto para endüstrisi için yeni bir bağımsız büro kurmayı hedefliyor.

Güney Kore Kripto Para Endüstrisi İnceleme Bürosu Kuracak

Konuyla ilgili açıklama Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) tarafından geldi. Açılacak bölüm, ‘Kripto Varlık İzleme Bürosu’ olarak isimlendirilecek. Böylece kripto para endüstrisi üzerindeki düzenlemeler daha da sıkılaşacak. Büronun esas hedefi ise ülkenin kara para aklamayla olan mücadelesini artırmak olacak. Bir diğer hedef ise tabii ki yatırımcı korumasını sağlamak.

The Korea Times isimli yayında yer alan habere göre, yeni büro, dijital paralar ile ilgili şüpheli işlemleri takip edecek, dijital para operatörlerinin lisanslarının uzatılıp uzatılmayacağına karar verecek. Büronun denetlemesi ise Kore Mali İstihbarat Birimi (KFIU) tarafından yapılacak. FIU, bunun bir parçası olarak büro içinde bir ‘Politika Yönetimi Planlama Bölümü’ne sahip olacak. Büronun tepe ismi doğrudan KFIU yöneticisine bağlı olacak.

Konuyla ilgili FSC cephesinden de bir açıklama geldi.

FSC, kripto para birimlerine yapılan düzenlemelerin devam ettiğini belirtti. Bu kapsamda, kara para aklamayla mücadele kurumunda dijital para birimlerine odaklanacak personelin sayısı da artılacak.

FSC’den bir sözcü de yeni büronun hedeflerini şu sözlerle açıkladı:

“FSC’nin FIU içinde bağımsız bir büro oluşturma kararı, kripto para birimiyle ilgili finansal faaliyetleri kontrol etmeyi, izlemeyi ve potansiyel kara para aklamayı önlemeyi amaçlıyor”

Ülkenin kripto para borsası oyuncularının gerçek isimli ticaret hesaplarını kullanmaları için “altı aylık” bir ödemesiz dönem sağlayan FSC, kripto düzenlemelerini sıkılaştırmak için diğer finansal otoritelerle birlikte çalışıyor. Gerekli yetki 24 Eylül’de sona erecek. KFIU’ya kaydolmayan kripto para borsalarının Güney Kore’de faaliyet göstermesine izin verilmeyecek. FSC, yeni oluşturulan büronun bu yıl Eylül ayından itibaren faaliyete geçeceğini söyledi.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 400.686,03 TL 1,18%
ethereum
Ethereum (ETH) 30.062,26 TL 0,56%
cardano
Cardano (ADA) 20,35 TL 4,63%
tether
Tether (USDT) 8,44 TL 0,02%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.576,63 TL 1,55%
xrp
XRP (XRP) 9,20 TL 1,96%
solana
Solana (SOL) 1.286,99 TL 5,30%
polkadot
Polkadot (DOT) 291,78 TL 5,49%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,02 TL 2,46%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,43 TL 0,17%
Copy link
Powered by Social Snap