Güney Kore’deki Metaverse ETF’leri Yatırımcıları Sevindiriyor

guney koredeki metaverse etfleri yatirimcilari sevindiriyor

13 Ekim’de Güney Kore’nin önde gelen varlık yönetim şirketleri; KB, Samsung, Mirae Asset ve NH Amundi metaverse temalı ETF’lerini piyasaya sürdü. Bu dört fon; Kore Borsasında listelenmesinin ardından, bir ay içerisinde yüzde 27 oranında kâr elde etti.

Söz konusu olan bu dört metaverse ETF‘i şu şekilde;

  • KB Asset Management’ın KBSTAR iSelect Metaverse,
  • NH Amundi Asset Management’ın Hanaro Fn K-Metaverse MZ,
  • Mirae Asset Global Investment’ın Tiger Fn Metaverse,
  • Samsung Asset Management’ın KODEX K-Metaverse Active
guney koredeki metaverse etfleri yatirimcilari sevindiriyor 2

Metaverse ETF’leri Yüksek Kâr Elde Ediyor

Güney Kore’nin önde gelen varlık yönetim şirketleri tarafından oluşturulan dört metaverse temalı ETF, bulut bilişim ve sanal gerçeklik (VR) teknolojisi gibi metaverse platformları oluşturmak için çeşitli teknoloji firmalarına yatırım yapıyor. Bu dört metaverse ETF’i listelendikten sonraki ilk aylarında, oyun ve eğlence endüstrisindeki metaverse geleceğinden yararlanan firmalardan daha önemli kârlar elde etti. 

Mirae Asset, TIGER Fn Metaverse ETF‘sinin net varlık değerinin Kore Borsası’nda listelendikten sonra yaklaşık 169 milyon dolar sınırını geçtiğini duyurdu. 

Mirae Asset’ten bir satış temsilcisi metaverse ETF‘lerinin neden yüksek talep gördüğünü şu sözlerle açıkladı:

Herkesin metaverse hakkında konuşması, yatırımcılara büyük bir çekicilik sağlıyor. Aynı zamanda tek tek şirketlere yatırım yapmaktan daha az riskli olması dikkat çekiyor.

Böylece metaverse, Güney Kore’de 2021’in en çok konuşulan kilit konularından biri oldu. Güney Kore Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, metaverse’i blok zinciri, akıllı robotlar, bulut bilişim teknolojisi ve dijital sağlık hizmetleri ile birlikte geleceğin kilit endüstrilerinden biri olarak değerlendirdi.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 660.548,42 TL 1,55%
ethereum
Ethereum (ETH) 49.687,55 TL 2,10%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.297,73 TL 3,51%
tether
Tether (USDT) 11,93 TL 0,06%
solana
Solana (SOL) 2.375,89 TL 2,41%
cardano
Cardano (ADA) 18,85 TL 1,69%
xrp
XRP (XRP) 11,46 TL 0,74%
usd-coin
USD Coin (USDC) 11,93 TL 0,02%
polkadot
Polkadot (DOT) 429,00 TL 1,13%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,49 TL 1,71%
Bağlantıyı kopyala