Güney Kore’deki Gazeteciler için Blockchain Teknolojisi

guney koredeki gazeteciler icin blockchain teknolojisiuu

Blockchain teknolojisi dünyada birçok sektörde hızla tercih edilmeye başladı. Şimdi ise Güney Koreli bir teknoloji şirketi, gazetecilik endüstrisindeki sorunların üstesinden gelebilmek, dijital araçlar ve teknikler geliştirmek amacıyla, ülkedeki en büyük profesyonel gazeteciler organizasyonuyla ortaklık kurmaya hazırlanıyor.

Medya teknolojisi geliştiricisi olan PUBLISH yakın bir süre önce ülkede 11.000’den fazla çalışan gazeteciyi üye olarak temsil eden Kore Gazeteciler Derneği(JAK) ile bir ortaklık imzaladı. Ortaklık, blockchain teknolojisi ile beraber gazetecilik ve haber medyası sektörü için daha iyi bir alan yaratmayı amaçlıyor.

guney koredeki gazeteciler icin blockchain teknolojisi

Gazeteciler için Blockchain Teknolojisi ile Sorunlar Çözülecek

Yapılan anlaşmaya göre, dernek başkanı Kim Dong-hun, teknolojinin, endüstrinin bugün karşılaştığı sorunlara gerçekçi çözümler sunabileceği için ortaklığın çok önemli olduğunu vurguladı. PUBLISH ayrıca amacının, gazetecilik ilkelerindeki çöküşün, tıklama tuzağının ve yanlış bilgilendirme gibi bugün gazeteciliğin bazı acil sorunlarına çözüm getirmek olduğunun altını çizdi.

PUBLISH CEO’su Sonny Kwon konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı;

Yapmayı planladığımız ilk şeylerden biri, üye gazetecilere merkezi olmayan kimlik teknolojisini kullanarak blok zinciri tabanlı basın kimlik bilgileri vermek. Gazetecilerin haber içeriğinden para kazanmalarına yardımcı olmanın bir yolu olarak NFT teknolojisini de tanıtmak istiyoruz. İki grup, dijital haber ekosisteminde gazeteciliğin kalitesini artırmak için araç ve teknikler üzerinde araştırma ve geliştirme konusunda daha fazla işbirliği yapacak.

Ayrıca PUBLISH’in bir diğer amacı ise medya yayıncılarına finansal ve editoryal bağımsızlığı güvence altına almak için gerekli araçları sağlamak. Hatırlatmak gerekirse Ağustos ayında, başlatılan PUBLISHchain, haber içerikleri noter tasdiki gibi hizmetler ile, bir blockchain, veri merkezli medya uygulamalarını hizmet etmek edebilecek bağımsız bir blockchain ağı yayımlandı.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 517.165,87 TL 4,42%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.346,21 TL 1,31%
cardano
Cardano (ADA) 19,84 TL 1,50%
tether
Tether (USDT) 8,98 TL 0,22%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.762,23 TL 0,11%
xrp
XRP (XRP) 10,41 TL 2,64%
solana
Solana (SOL) 1.329,81 TL 3,86%
polkadot
Polkadot (DOT) 313,65 TL 3,61%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,98 TL 0,09%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,11 TL 3,54%
Copy link
Powered by Social Snap