Güney Kore’deki DeFi İşletmelerine Yasal İnceleme Çağrısı

guney koredeki defi isletmelerine yasal inceleme cagrisi

Güney Kore’de kripto varlıklarla ilgili düzenleme çalışmaları devam ediyor. Ülkede, 1 Ocak 2022’den itibaren kripto varlık vergisi alınmaya başlayacak. Diğer yandan Blockchain teknolojisinin getirdiği diye yenilikler de mercek altına alınıyor. üney Kore Mali Denetleme Servisi (FSS) yöneticisi Jeong Eun-bo da Güney Kore’deki DeFi işletmeleri için bazı açıklamalar yaptı.

Oh Gi-hyoung: Güney Kore’deki DeFi İşletmeleri Yasal İncelemeye Alınmalı

Ulusal Meclis’in yıllık toplantısı yapıldı. Toplantıda, Ulusal Politika Komitesi üyesi milletvekili Oh Gi-hyoung‘un gündeminde DeFi işletmeleri vardı. Milletvekili, Güney Kore Mali Denetleme Servisi (FSS) yöneticisi Jeong Eun-bo‘ya DeFi işletmelerinin nasıl düzenleneceğini sordu. 

Jeong ise Belirli Finansal Bilgilerin Raporlanması ve Kullanımı Kanunu’nun bu hizmetlerin Mali İstihbarat Birimi (FIU) altına kaydolması gerektirdiğini söyledi.

guney koredeki defi isletmelerine yasal inceleme cagrisi 2

Jeong konuşmasında şu sözlere de yer verdi:

“DeFi işletmeleri sanal varlık sağladıklarından dolayı, tüketim için kredi hizmetlerinin yeni bir dalı olarak kabul edip etmemeye karar vermek adına yasal bir karar gerekli. DeFi’yi finansal hizmetler olarak kabul etmek, sanal varlıkları resmi para birimi olarak resmen tanımak olarak yanlış yorumlanabileceğinden, konunun yasal incelemeye ihtiyacı var.”

Blockchain teknolojisine odaklanan Güney Kore, çoğunlukla kripto varlık ticaretine odaklansa da DeFi’ye de ilgi göstermeye başladı. Eylül ayında, Güney Koreli geliştiriciler tarafından Donkey isminde bir DeFi hizmeti başlatıldı. Bu hizmet, küresel DeFi pazarında yerel tokenlerin ölçeklenebilirliğini artırmayı hedefliyor.

Ülkede, sanal varlık cüzdanı, depolama ve yönetimi hizmetlerinde 13 işletme bulunuyor ve bu işletmeler kayıtlı olduklarını FIU’ya bildirmiş durumda.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 510.351,15 TL 2,09%
ethereum
Ethereum (ETH) 31.711,60 TL 1,95%
cardano
Cardano (ADA) 20,00 TL 1,94%
tether
Tether (USDT) 8,97 TL 0,35%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.750,33 TL 0,92%
xrp
XRP (XRP) 10,50 TL 4,10%
solana
Solana (SOL) 1.356,77 TL 2,88%
polkadot
Polkadot (DOT) 315,49 TL 4,00%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,97 TL 0,22%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,12 TL 4,70%
Copy link
Powered by Social Snap