Güney Kore’de Upbit’e Ayrıcalıklı Davranıldığı İddia Edildi

guney korede upbite ayricalikli davranildigi iddia edildi 2

Güney Kore, son zamanlarda dijital varlık platformları üzerinde uyguladığı yeni katı kurallarla gündeme geliyor. Bu uygulama devam ederken, bir milletvekili, ülkenin en büyük finansal düzenleyicisinin Upbit‘e karşı pozitif ayrımcılık yaptığını iddia etti. Bu arada Upbit’in, ülkenin en büyük kripto borsası olduğunu da belirtelim.

Güney Kore’de Upbit’e Pozitif Ayrımcılık Var Mı?

Düzenlenen Ulusal Meclis toplantısında konuşan Güney Koreli milletvekili Yun Chang-hyun, konuşmasında, Upbit ile Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) arasındaki ilişkiyi mercek altına aldı.

Hatırlayacağınız gibi Güney Kore, Bazı Finansal Bilgilerin Raporlanması ve Kullanımına İlişkin Kanunu revize etmiş ve kripto borsaları için 24 Eylül’ü son tarih olarak belirlemişti. Bu tarihten sonra faaliyetine devam etmek isteyen borsaların, gerekli iki şartı yerine getirmesi gerekiyordu. Aralarında Upbit’in de yer aldığı sadece dört borsa, yeni düzenlemelere başarıyla ayak uydurdu.

guney korede upbite ayricalikli davranildigi iddia edildi

Tam uyumluluğunu mali yetkililere ilk bildiren borsa da Upbit olmuştu. FSC, Upbit’in uyum raporunu 17 Eylül günü kabul etti. Böylece Upbit, Güney Kore’deki, doğrulanmış ilk kripto varlık alım satım platformu oldu.

Upbit’in kaydolabilmesi için müşterini tanı (KYC) yükümlülüklerini hemen başlatması gerekiyordu. Milletvekili Yun Chang-hyun’a göre, bu, planlandığı gibi gerçekleşmedi. Milletvekili konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“FSC, Upbit’in KYC yükümlülüklerinin başlangıç ​​tarihini 6 Ekim’e erteledi. Bu özel muamele Upbit’e özel değil mi?”

Milletvekiline göre, FSC bilerek borsaya daha fazla zaman tanımış durumda.

Aslına bakacak olursanız, bu, FSC için ilk iddia değil. Düzenleyici daha önce de belirli kripto varlık borsalarına ayrıcalık sunduğu iddiasıyla eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Borsaların yetkililere uyum raporu sunmaları için verilen son tarihten birkaç hafta önce, Kore’nin daha küçük borsalarından dokuzu, FSC’nin gereksinimlerini karşılamaya çalışan sanal varlık borsaları için eşit olmayan bir yaklaşık sergilediği gerekçesiyle ortak bir basın toplantısı düzenlemişti.

Yun’un iddiaları, Endonezya’daki şirketi kullanarak Upbit adına şüpheli bir arka kapı oluşturulduğu yönünde. Buna göre, Upbit Endonezya’da listelenen Milk (MLK), dKargo (DKA) ve Ton (TON) isimli kripto varlıklar, Güney Kore’deki Upbit borsasında listelendikten sonra şüpheli bir miktarda yükseldi ve ardından düşüş yaşadı.

Upbit ise iddialara şu cevabı verdi:

“Dunamu (Upbit’in operatörü) Upbit Endonezya’da herhangi bir hisseye sahip değil. Denizaşırı şirket, yalnızca teknik desteği paylaşan bir ortaklık altındadır. Bir arka kapı listelemesi yapısal olarak imkansızdır.”

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 702.345,80 TL 6,60%
ethereum
Ethereum (ETH) 60.422,76 TL 9,27%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 8.044,72 TL 6,81%
tether
Tether (USDT) 13,70 TL 0,18%
solana
Solana (SOL) 2.784,39 TL 10,24%
cardano
Cardano (ADA) 20,14 TL 11,75%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,70 TL 1,09%
xrp
XRP (XRP) 11,47 TL 7,95%
polkadot
Polkadot (DOT) 396,56 TL 9,16%
terra-luna
Terra (LUNA) 937,13 TL 7,26%
Bağlantıyı kopyala