bitcoinBTC/TRY
1.090.783,75 TL 0,32%
ethereumETH/TRY
59.205,00 TL 0,93%
tetherUSDT/TRY
28,95 TL 0,00%
bnbBNB/TRY
6.585,35 TL 0,08%
xrpXRP/TRY
17,52 TL 0,59%
solanaSOL/TRY
1.711,98 TL 0,13%
usd-coinUSDC/TRY
28,94 TL 0,01%
staked-etherSTETH/TRY
59.134,37 TL 0,79%
cardanoADA/TRY
10,86 TL 1,75%
dogecoinDOGE/TRY
2,41 TL 3,19%

Paylaş

Güney Kore’de Kripto Ticaret Hacmi, Ulusal Borsayı Geride Bıraktı

kore2

Güney Kore’deki kripto para trader’ları, kripto işlem oranlarını ulusal borsadan daha yükseğe çıkarmayı başardı.

Güney Kore’nin yerel haber ajansı Hankyung’un haberine göre Güney Kore’deki kripto paralar ile yapılan işlemlerin oranı, ulusal borsa işlemlerini geride bırakmış durumda. Kore’de yer alan Upbit, Bithumb, Coinone ve Kobit kripto para borsalarında dün toplam işlem miktarı 14.6 milyar dolar seviyesindeydi. Bu rakam, Kore borsasındaki bir hisse senedi endeksi olan KOSPI endeksini ve bin farklı küçük ve orta ölçekli girişimin listelendiği KOSDAQ’ı geride bıraktı. KOSPI’nin işlem hacmi 14.5 milyar dolar seviyesinde yer alırken, KOSDAQ 10 milyar dolarda kaldı.

Kripto Ticaret Hacmi, Ulusal Borsayı Nasıl Geçti?

Kripto para piyasasının, ulusal borsayı geride bırakmasının ardından bazı sebepler yer alıyor. Hiç şüphesiz en büyük sebep, Bitcoin’in (BTC) 60 bin doları aşmasıydı. Özellikle pandemi süreciyle beraber, enflasyona karşı oldukça güvenli olarak görülen Bitcoin’e yönelen kişi sayısı hiç de az değil.

Hankyung’un haberinde ek olarak Grayscale’in Bitcoin yatırımı için artan talebi ve Kanada’da onay alan Bitcoin EFT’leri gibi konuların üzerinde de duruldu. Ancak Kuzey Amerika’da ne olursa olsun, kripto paraların popülerleşmesi Güney Kore’de hali hazırda mevcut durumdaydı.

 

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala