Anasayfa Haberler Güney Kore’de Borsalar Denetlendi

Güney Kore’de Borsalar Denetlendi

Güney Kore hükümeti, kripto para borsalarını kısa süre önce güvenlik soruşturmasından geçirdi...

0

Hükümet tarafından yapılan soruşturma tamamlandı ve soruşturmanın sonuçları açıklandı. Borsaların 85’i güvenilirlik testinden geçerken, 14 borsa eski incelemeye oranla hiç bir değişiklik kaydetmemiş. 17 yeni borsa da şuanda yeterli güvenirlik seviyesinde değil.

Borsalar Sınıfta Kaldı

Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı ile iş birliğinde olan bakanlık, geçen yıl da benzer uygulamayı yapmış ve 38 borsayı denetlemişti. Bu borsaların sadece 7’si güvenlik testinden geçebilmişti. Test sonuçları tamamen bittikten sonra ajans borsalara çeşitli önerilerde bulunuyor. Bu önerilere uyulması durumunda borsanın güvenliği üst seviyelere çıkıyor. Test; kontrol güvenliği, hesap yönetimi ve cüzdan yönetiminin sistem güvenliği gibi faktörlerden oluşuyor.

Upbit, Bithumb, Gopax, Korbit, Coinone, Hanbitco ve Huobi bu testleri başarıyla geçmiş durumdalar. Hükümet yaptığı açıklamada, borsaların hala daha büyük güvenlik zafiyeti içerisinde olduğunu ve geçen yıl öneri yapılan borsaların hiç bir değişiklik yapmadığını belirtti. Hükümet ilgili borsaları bu yılda inceleyeceğini, gerekli güvenliğe sahip olmayan borsalara ceza kesileceğini açıkladı.

Kripto para borsalarında ki güvenliğin üst seviyede olması çok önemli. Bir borsa gerekli güvenlik önlemlerini almadığında yatırımcılar mağduriyet yaşayabiliyor. Yatırımcılar haklarını yasal mercilerde aradıklarında ise borsa ilgili kişilere ödeme yapmak zorunda. Borsanın yeterli bütçesi olmadığında ise borsanın bir kısmı satılıyor yada iflas ediyor. Bu sebeple hapis cezasına çarptırılan birçok borsa kurucusu mevcut.