bitcoinBTC/TRY
751.414,99 TL 0,38%
ethereumETH/TRY
45.391,98 TL 0,17%
tetherUSDT/TRY
27,46 TL 0,15%
bnbBNB/TRY
5.854,87 TL 0,43%
xrpXRP/TRY
14,11 TL 0,03%
usd-coinUSDC/TRY
27,47 TL 0,11%
staked-etherSTETH/TRY
45.384,56 TL 0,02%
solanaSOL/TRY
646,30 TL 2,23%
cardanoADA/TRY
7,11 TL 0,21%
dogecoinDOGE/TRY
1,69 TL 0,82%

Paylaş

Güney Kore, şirketlerde kripto denetimini artırıyor

Guney Kore sirketlerde denetimi artiriyor

Güney Kore‘de kripto varlıklara yönelik düzenleme çalışmaları sürüyor. Ülkede kripto çıkaran ya da sahibi şirketlerin şeffaf davranması yasalarla zorunlu hale getirilecek. Şirketlerin gelecek yıldan itibaren mali tablolarını açıklaması zorunlu olacak.

Guney Kore sirketlerde kripto denetimini artiriyor 3333

Güney Kore, şirketlerin kripto varlıklarını açıklamasını istiyor

Güney Kore, kripto sahibi olan veya ihraç eden şirketlerin 2024’ten itibaren mali tablolarında varlıklarını açıklamalarını zorunlu hale getirecek. Yasa taslağına göre şirketler, kripto paralar ilgili işlemleri ayrıntılı olacak yayınlayacak. Kripto paraların satış miktarı, özellikleri, iş modelleri ve muhasebe politikaları açıklanan bilgiler arasında yer alacak. Şirketler kripto paraların kârları, hacmi ve piyasa değeri hakkında bilgi verecek.

Kurallar çerçevesinde şirketler, kripto varlık işlemlerini şirket sahiplerine karşı yükümlülükleri çerçevesinde muhasebeleştirecek. Kripto varlıkların ve platformlarının geliştirilmesinde ortaya çıkan maliyetlerin maddi olmayan duran varlık olarak muhasebeleştirilmeyeceği belirtildi.

Ülkede kripto paralara ilişkin muhasebe tartışmaları bir süredir devam ediyordu. Duyuruda denetim prosedürü kılavuzlarının hazırlandığına da yer verildi. Güney Kore, temmuz ayının ilk haftasında kripto yasa tasarısı kabul etmişti. Tasarı, ülkenin dijital varlık yasal çerçevesine yönelik ilk adımını oluşturmuştu.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala