Güney Kore, 184 Milyon Dolarlık Kriptoyu Ele Geçirdi

guney kore dunyadaki ilk metaverse kentine sahip olacak1

Kripto para düzenlemeleri söz konusu olduğunda akla ilk gelen ülkelerden biri olan Güney Kore, sıkı kripto düzenleme politikasına devam ediyor. Yakın zamanda kripto paraları vergilendirme yolunda ciddi adımlar atana ülke, son olarak yerel basında çıkan haberlere göre; 2021 ve 2022’de Güney Kore’de vergi borcu olduğu iddia edilen kişilerden kripto para varlıklarının yaklaşık 184,3 milyon dolarını ele geçirdi.

Güney Kore, 184 Milyon Dolarlık Kriptoya El Koydu

Güney Kore, sıkı kripto düzenleme politikasına devam ediyor. Bu kez tek bir suçlu vergi mükellefinden ele geçirilen en yüksek kripto miktarı 12,5 milyar won yani 8,87 milyon dolar değerinde olduğunu da belirtelim. Söz konusu bireyin 20 kripto para birimi arasında Bitcoin ve Ripple’a sahip olduğu bildirildi. Bununla beraber Güney Koreli vergi makamları, 2020 yılında tedbiri uygulamaya koyduktan sonra geçen yıl kripto paralara el koyarak ödenmemiş vergileri toplamaya başladı.

guney kore 184 milyon dolarlik kriptoyu ele gecirdia

Ayrıca yetkililer, borsalardan veri aldıktan sonra bir vergi suçlusunun hesabına veya kripto varlıklarına el koyuyor. Vergi faturası ödenmezse, kripto varlıkları piyasa fiyatından satılıyor. Veriler, Güney Kore’nin sağcı Halkın Gücü Partisi’nden bir milletvekili ve Ulusal Meclis Strateji ve Finans Komitesi üyesi Kim Sang-hoon tarafından maliye bakanlığı ve diğer devlet kurumları tarafından sağlanan rakamlardan toplandı.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
557.967,22 TL 0,10%
ethereumETH/TRY
38.299,95 TL 0,48%
tetherUSDT/TRY
20,15 TL 0,05%
bnbBNB/TRY
6.268,52 TL 0,20%
usd-coinUSDC/TRY
20,14 TL 0,04%
xrpXRP/TRY
10,46 TL 4,32%
cardanoADA/TRY
7,62 TL 0,38%
staked-etherSTETH/TRY
38.265,30 TL 0,51%
dogecoinDOGE/TRY
1,46 TL 1,35%
solanaSOL/TRY
427,13 TL 3,00%
Bağlantıyı kopyala