Güney Kıbrıs, FTX Avrupa’nın Lisansını Askıya Aldı

Guney Kibris FTX Avrupanin Lisansini Askiya Aldi

Kripto para sektörünün yeniden bulutlu bir havaya bürünmesine neden olan FTX krizi etkisini sürdürüyor. Beraberinde BlockFi ve Hodlnaut gibi şirketleri de etkileyen bu çöküş, küresel bir sorun hâline gelmiş durumda. Piyasalar da kötü yansıyan bu durum karşısında soruşturma başlatan SEC ve CFTC gibi düzenleyicilere ek olarak Güney Kıbrıs düzenleyicisi de FTX’in lisansını askıya aldı.

Güney Kıbrıs Düzenleyicisi, FTX Avrupa’nın Lisansı Askıya Aldı

Bloomberg sözcüsü tarafından paylaşılan bilgilere göre yaşanan kriz sonrası Güney Kıbrıs Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (CySEC), FTX.com/eu alan adı için Kıbrıs’ta verilen lisansı askıya aldı. Borsa 2022’nin mart ayında düzenleyiciden onay almış ve bu lisansın AB’nin yanı sıra İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç’i içeren “tüm Avrupa Ekonomik Alanına” hizmet etmesini sağladığını söylemişti.

Doğal olarak bu lisans askıya alınması, FTX’e inan bir darbe daha oldu. Ancak bu noktada askıya alınan lisansın FTX.com/eu için geçerli olduğunu belirtmekte fayda var. Diğer taraftan borsanın mevcut durumu söz konusu olduğunda ne yazık ki pek fazla bir fark bulunmuyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
307.572,55 TL 0,12%
ethereumETH/TRY
22.622,05 TL 0,24%
tetherUSDT/TRY
18,59 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
5.797,18 TL 0,85%
usd-coinUSDC/TRY
18,61 TL 0,03%
binance-usdBUSD/TRY
18,61 TL 0,04%
xrpXRP/TRY
7,46 TL 0,72%
dogecoinDOGE/TRY
1,94 TL 13,37%
cardanoADA/TRY
5,92 TL 0,49%
matic-networkMATIC/TRY
15,99 TL 0,72%
Bağlantıyı kopyala