Güney Afrika Para Otoritesi’nden Yasa Dışı Kripto Faaliyetleri için Yönerge

guney afrikanin para otoritesind 1

Güney Afrika finans kurumlarının kripto varlıklarla bağlantılı fonlarla etkileşime girmesine izin verildiğini ve tüm kripto müşterilerini ayrım gözetmeksizin engellememesi gerektiğini söylüyor.

Güney Afrika’nın Para Otoritesi, Kripto Müşterilerine Hizmet Verecek

Güney Afrika Merkez Bankası Para Otoritesi, yasa dışı faaliyetleri önlemek amacıyla yan kuruluşlarına yönergeler gönderdi. Ayrıca Merkez bankası, bir dizi yerel bankanın son birkaç yılda kripto borsalarına ve diğer aracılara hizmetlerini sonlandırmak için harekete geçmesinin ardından müşterilerin risk nedeniyle toptan satış yasağına karşı uyardı.

guney afrikanin para otoritesinden yasa disi kripto faaliyetleri icin yonergeaaa

Yeni yönergelere göre ülkedeki bankalar, kripto varlık hizmet sağlayıcılarına bağlı fonlar için bir kanal görevi görebilir ve kripto satışı için banka hesaplarında satın almak isteyen müşterilerde rol oynayabilirler.

Söz konusu yönergeler bazı yerel bankaların daha önce riske maruz kalmaları gerekçe göstererek, kripto borsalarına bağlı hesapları kapatma kararı almasının ardından yayınlandı. Yayınlanan belgede SARB, ülkedeki bazı bankaların kripto bağlantıları olan müşterileri engellemeyi seçtiğinin farkında olduğunu söyledi. Kapsamlı bir risk değerlendirmesi gerekli olmasına rağmen, “müşteri ilişkilerinin toptan sona ermesinin” finansal bütünlük için bir tehdit oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
375.041,77 TL 0,20%
ethereumETH/TRY
25.086,06 TL 0,25%
tetherUSDT/TRY
18,61 TL 0,16%
bnbBNB/TRY
5.464,31 TL 0,70%
usd-coinUSDC/TRY
18,63 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
9,23 TL 2,76%
binance-usdBUSD/TRY
18,61 TL 0,02%
cardanoADA/TRY
8,01 TL 0,74%
solanaSOL/TRY
629,31 TL 0,89%
dogecoinDOGE/TRY
1,20 TL 0,92%
Bağlantıyı kopyala