bitcoinBTC/TRY
718.561,09 TL 1,97%
ethereumETH/TRY
42.867,71 TL 2,26%
tetherUSDT/TRY
27,01 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.701,78 TL 1,62%
xrpXRP/TRY
13,74 TL 2,22%
usd-coinUSDC/TRY
27,03 TL 0,00%
staked-etherSTETH/TRY
42.844,74 TL 2,20%
dogecoinDOGE/TRY
1,66 TL 2,09%
cardanoADA/TRY
6,62 TL 2,68%
the-open-networkTON/TRY
63,79 TL 2,05%

Paylaş

Güney Afrika Merkez Bankası Yetkilisi Kripto Konusunda Suçlandı

guney afrika merkez bankasi yetkilisi kripto konusunda suclandiDD

Genel olarak birçok farklı alandan kurum ve kuruluş kripto para sektöründeki faaliyetlere dahil olmanın yollarını arıyor. Güney Afrika Merkez Bankası merkez bankası yetkilisi, kripto varlık sınıfıyla ilgili zararlı yanlış bilgileri yaymakla suçlandı.

Güney Afrika Merkez Bankası Yetkilisi Kripto Konusunda Yanlış Bilgi Vermekle Suçlanıyor

Güney Afrikalı bir üniversite profesörü ve yazarı Steven Boykey Sidley, ülkenin merkez bankası başkan yardımcısı Kuben Naidoo’yu kripto para birimi işlemlerinin yüzde 90’ının yasadışı olduğunu iddia ettiği için eleştirdi.

Daily Maverick tarafından yayınlanan bir yazısında Sidley, Güney Afrika Rezerv Bankası (SARB) başkan yardımcısını haber manşetlerine çıkan ve önemli bir yeni sektöre ölçülemez zararlar veren yanlış bilgiler yaymakla suçluyor.

guney afrika merkez bankasi yetkilisi kripto konusunda suclandiAD

Profesöre göre Blockchain işlemleri halka açık olduğu için fark edilmeyen bir suç işlemek mümkün değil. Sidley, bu şeffaflık seviyesinin kripto suç gelirlerini izlemeyi çok daha kolay hale getirdiğini de sözlerine ekledi.

Sidley, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Gerçek istatistikler, çok sayıda veri analitiği şirketi tarafından sürekli olarak bir araya getiriliyor ve raporlanıyor. Blok zincirindeki yasa dışı faaliyetlere bağlı kripto işlemlerinin sayısı yüzde 0,15’tir. Karşılaştıracak olursak Güney Afrika Randı ve ABD Doları ile yasadışı işlem sayısı yüzde 5’tir. Bu, kriptoya kıyasla 50 kat daha yüksek bir orandır.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala