Anasayfa Haberler Güney Afrika MB: Kripto Paralar Geleneksel Finans Sektörünü Maddi Olarak Etkileyebilir

Güney Afrika MB: Kripto Paralar Geleneksel Finans Sektörünü Maddi Olarak Etkileyebilir

Güney Afrika Merkez Bankası, yaptığı son açıklama ile kripto paraların geleneksel finans sistemini olumsuz yönde etkileyebileceğini belirtti...

0
Güney Afrika Merkez Bankası Kripto Paralar

Güney Afrika Merkez Bankası (SARB) geçtiğimiz günlerde dünya ekonomisinde kilit bir rol oynama potansiyeline sahip olduklarından kripto paralar için kapsamlı bir düzenleyici kurallar oluşturulması gerektiğini belirten bir açıklama yaptı. Ülkenin Ulusal Hazine Müsteşarlığı (NT), 2014 yılında kripto reklamlarıyla ilgili ilk kamuya açık beyanını vermişti. Beyanda, kripto paraların kullanıcılara veya yatırımcılara hiçbir yasal koruma veya yatırımcılara hiçbir yasal koruma sunmadığı belirtildi.

Mevcut Düzenlemeler Kripto Paraları Yeterince Ele Almıyor

2014’te Güney Afrika’nın Ulusal Ödeme Sistemi departmanı ve SARB, ülke vatandaşlarını kara para aklama ve terörizmin finansmanında dijital para birimlerinin kullanımı konusunda da uyardı. Kripto paralar konusundaki duruşunu netleştiren SARB, yaptığı bir açıklamada, kripto varlıkların, sistemlerinin veya aracılarının denetlemediğini veya düzenlemediğine vurgu yaptı. Çünkü kripto para birimleri yasal olarak kabul edilmediğinden ve Güney Afrika’da düzenlenmediğinden SARB, kripto para satın alma, alım satım ya da kullanma ile ilgili tüm faaliyetlerin son kullanıcıların tamamen ve bağımsız risk altında oldukları konusunda uyardı. Geçen yıl Güney Afrika yetkilileri, ülkenin kripto paralar üzerindeki pozisyonunu özel olarak gözden geçirmek için ortak bir çalışma grubu kurdu.

SARB’nın istişare raporu, Güney Afrika’daki kripto para faaliyetlerine yönelik bir politika ve düzenleyici yanıt oluşturma ihtiyacının Blockchain temelli para birimlerinin ve token’larının geleneksel finansal hizmetleri maddi olarak etkileme potansiyelinin bulunduğunu işaret ediyor. Raporda ayrıca, mevcut küresel mali düzenleme çerçevesinin dijital para birimleri için yeterinde ele alınmadığı, gerekli düzenlemelerin yapmadığı belirtiliyor.