Grayscale’in İlk ETF Ürünü GFOF’nin Ticareti Başladı

grayscalein ilk etf urunu gfof ticarete basladi

Grayscale’in ilk ETF’si dijital ekonomiyi inşa etmek için çalışan şirketlere yatırım yapmak amacıyla resmen ticarete başladı. Grayscale tarafından yapılan duyuruyla, ilk borsa yatırım fonu (ETF) duyuruldu. Grayscale ETF fonu, GFOF kısaltmasıyla işlem görecek.

Grayscale, İlk ETF Ürünü GFOF ile Sahnede

Grayscale Invesments‘ın ilk ETF’si resmen ticarete başladı. Grayscale Küresel ETF Başkanı Dave LaValle tarafından yapılan açıklamaya göre, kripto piyasalarının performansını kopyalamanın aksine, The Grayscale Future of Finance ETF (GFOF) şirketlere odaklanacak.

grayscalein ilk etf urunu gfof ticarete basladi 2

LaValle açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Genel olarak çok sayıda tematik ürünün piyasaya çıktığını görmüş olsak da, burada GFOF ile uğraştığımız şey olan bir ürünün piyasaya çıktığını gördüğümüzü sanmıyorum. Burada yaptığımız şey, Bitcoin‘i bir hisse senedi ETF’si biçiminde kopyalamak yerine dijital ekonominin ne olduğunu gerçekten tanımlamak”

Bu arada Grayscale, 31 Ocak itibariyle yönetimi altında 33.4 milyar dolarlık varlığa sahip. Bunların 24 milyar doları şirketin Grayscale Bitcoin Trust’ında (GBTC) bulunuyor.

Bu arada GFOF, NYSE Arca’da bulunuyor ve 70 baz puanlık bir gider oranına sahip.

Blockworks’e göre, fon, dijital ekonomide yer alan varlık yöneticileri, borsalar, aracı kurumlar ve varlık yöneticilerinden oluşan Bloomberg Gri Tonlamalı Finans Geleceği Endeksini takip ediyor. 

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
532.762,72 TL 1,27%
ethereumETH/TRY
33.811,87 TL 1,30%
tetherUSDT/TRY
19,05 TL 0,62%
bnbBNB/TRY
6.262,39 TL 1,41%
usd-coinUSDC/TRY
19,03 TL 0,57%
xrpXRP/TRY
8,60 TL 1,02%
cardanoADA/TRY
6,79 TL 1,20%
staked-etherSTETH/TRY
33.689,49 TL 1,02%
dogecoinDOGE/TRY
1,42 TL 0,16%
matic-networkMATIC/TRY
21,13 TL 2,23%
Bağlantıyı kopyala