Google, Dapper Labs ile NFT Anlaşması Yaptı

google dapper labs ile nft anlasmasi yapti

Google, blockchain tarafındaki elini güçlendirmek için çeşitli hamleler yapıyor. Son olarak Google Cloud, Dapper’ın Flow blok zincirini desteklemek ve ölçeklendirmek için Dapper Labs ile bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Dapper kullanıcıları, bu yaz boyunca, haftada 500.000 ila 1.000.000 arasında işlem gerçekleştirmişti. NFT platformu, Dapper Radar’a göre, satış hacmi bakımından dördüncü en büyük platform olma özelliğine sahip.

Google ve Dapper Labs Güçlerini Birleştirdi

Google ve Dapper Labs iş birliği kapsamında Google Cloud, bir ağ operatörü olarak hareket edecek, Flow’un ölçeklenmesine yardımcı olacak altyapıyı sunacak. Bu arada Flow’un NBA Top Shot ve CryptoKitties gibi en popüler NFT koleksiyonlarından bazılarını desteklediğini de ekleyelim.

Flow’daki 2.000’den fazla geliştirici, Google‘ın desteği ile birlikte daha düşük gecikme süreleriyle sisteme giriş yapacak.

google dapper labs ile nft anlasmasi yapti 2 2

Aslında büyün internetin üçte birine hakim hakim olan merkezi sunucular Amazon Web Servisleri tarafından destekleniyor. Fakat, diğer yandan dünya çapındaki yeni web’in blok zinciri tabanlı uygulamaları, kişisel bilgisayarlardan kripto para madenciliği çiftliklerine kadar farklı bilgisayarlardan oluşan bir ağ üzerinde çalışabilecek.

Yeni geçişin ismi Web 3.0 olarak isimlendiriliyor. Bu son iş birliğiyle Google, Amazon’un hakimiyetindeki alanda da adından söz ettirecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Google Cloud Kuzey Amerika Başkan Yardımcısı Janet Kennedy, bölgenin enerji tüketimine bağlı olarak, geliştiricilerin platformlarına nereden güç alabileceğini seçebileceklerini söyledi.

Kennedy açıklamasında şu sözlere de yer verdi:

Blockchain teknolojisi giderek daha yaygın hale geliyor. Dolayısıyla Dapper gibi şirketler, işlerini büyütmek ve daha da önemlisi ağlarını desteklemek için ölçeklenebilir, güvenli altyapıya ihtiyaç duyuyor.”

Aslında geliştiriciler Amazon’un servislerini kullanmakta özgür. Fakat şirketin CEO’su oham Gharegozlou, Google’ın, Flow geliştiricilerinin yazılımlarıyla entegre olmasını kolaylaştırmak için süreci kolaylaştırdığına dikkat çekti. 

Google’ın yardımıyla birlikte Dapper Labs, merkezi bulut ana bilgisayarlarının ardındaki, büyüyen diğer blok zinciri projelerinin yolunu izleyecek. Böylece Flow’da çalışan NBA Top Shot ve diğer NFT projelerini milyarlarca kullanıcıya ölçeklendirebilecek.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 392.561,51 TL 1,30%
ethereum
Ethereum (ETH) 28.278,57 TL 1,99%
cardano
Cardano (ADA) 19,73 TL 3,22%
tether
Tether (USDT) 8,46 TL 0,29%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.404,91 TL 1,07%
xrp
XRP (XRP) 9,06 TL 0,83%
solana
Solana (SOL) 1.326,07 TL 1,49%
polkadot
Polkadot (DOT) 321,93 TL 10,85%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,01 TL 0,04%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,44 TL 1,66%
Copy link
Powered by Social Snap