Gnosis (GNO) Nedir?

gnosis gno nedir kac TL

Gnosis, Ethereum ağı üzerinde merkezsiz bir uygulama (dApp) olarak inşa edilmiş bir tahmin piyasası platformu.

  • Platformun multisig cüzdanının yanı sıra bir de DutchX adlı merkezsiz bir kripto para borsası bulunuyor.
  • Bu rehber içerikte Gnosis (GNO) hakkında bilinmesi gerekenlere kapsamlı bir şekilde göz atacağız.

Gnosis (GNO) nasıl çalışır?

Yazımızın önceki kısmında bahsettiğimiz üzere Gnosis bir tahmin piyasası platformu. Gnosis’in nasıl çalıştığını anlamak için öncelikle tahmin piyasasının ne olduğuna yakından bakalım.

Tahmin piyasası nedir?

Tahmin piyasası, insanların gelecekteki bilinmeyen olayların sonuçlarına göre ödeme yapan sözleşmeleri takas edebildiği bir piyasadır. Tahmin piyasası aracılığıyla insanlar gelecekteki bir olayın olası sonuçları üzerinden bahse girebilir. Tahmin piyasaları spekülatiftir ve piyasa katılımcıları spekülatörlerdir.

Evet/Hayır konsepti tahmin piyasaları için uygun bir yaklaşım. Örnek vermek gerekirse “Bitcoin bu yıl 20 bin doları geçebilecek mi?“, “Joe Biden bir dönem daha ABD Başkanı olarak seçilebilecek mi” gibi iki olasılıklı opsiyonlar bulunur. Bitcoin’in 20 bin doları geçeceğinden eminseniz “evet” opsiyonunu satın alabilirsiniz. Tahmininizin gerçekleşmesi durumunda opsiyonunuzu nakde çevirebilirsiniz.

Blockchain teknolojisi ile birlikte merkezsiz tahmin piyasaları ortaya çıktı. Şimdi Gnosis’in nasıl çalıştığı konusuna geri dönelim.

tahmin piyasalari nedir nasil calisir
Tahmin piyasaları nasıl çalışır?

Bir tahmin piyasası, gelecekteki olaylar hakkında bilgi toplamak için kullanıcı tahminlerini kullanır. Piyasadaki kullanıcılar belirli bir olayın sonucunu temsil eden token’leri takas eder. Bazı sonuçların gerçekleşme olasılığı diğerlerine kıyasla daha yüksek olduğundan, bu token’lerin değeri artar.

Zaman içerisinde veya yeni gelişmeler yaşandıkça gerçekleşme olasılığı daha yüksek hale gelebilir ve böylece değerleri artabilir. Olay gerçekleştiğinde, nihai sonucu temsil eden tokenlar tam değer kazanırken geri kalan tokenların hiçbir değeri kalmaz.

Bir örnek üzerinden ilerleyelim:

Bir kullanıcı tahmin piyasasına “Amazon yeni genel merkezini nereye kuracak?” şeklinde bir olay sorusu kaydeder. Cevap seçeneklerini de ekliyor: “Chicago”, “Atlanta”, “Austin”, “New York” ve “Diğer“. Tüm olasılıkların toplamı %100’e ulaştığından emin olmak için “Diğer” seçeneği de opsiyonlara dahil edilmelidir. Eğer “Diğer” seçeneğini dahil etmeseydi, cevapların hiçbirinin doğru çıkmama ihtimali olacaktı.

Piyasa açıldığında, “Diğer” token’leri muhtemelen en yüksek fiyatı alır çünkü dünyada yüzlerce şehir var ve bu olayın gerçekleşmesi olasılığı belirli dört şehirden daha yüksek. Ancak yaşanan gelişmelerle doğru orantılı olarak bu seçenekler de ona göre fiyatlanacaktır.

Diyelim ki Amazon son dört şehir seçimini açıkladı: Chicago, Atlanta, Los Angeles ve Boston. İnsanlar değersiz token’lerini satmak için acele ettikçe Austin ve New York token’lerin fiyatı neredeyse anında sıfıra düşecektir. Haber kesinleşmişse “çoğu sahip “Diğer” token sahipleri satış için bir alıcı dahi bulamayabilir.

GNO ve OWL token’ler nedir?

Gnosis ekosistemi iki tür token’e sahip: Gnosis (GNO) ve OWL. 

GNO, ekibin ICO’ları sırasında sattığı ERC-20 token’lerdir. Ekip 10 milyon GNO token yarattı ve yeni token basmıyor. Bunlar açık piyasada işlem gören token’lerdir.

GNO’yu stake ederek OWL tokenları alırsınız. Bunu yapmak için, GNO’nuzu akıllı bir sözleşmede kilitlemeniz gerekiyor, böylelikle GNO token’ler devredilemez hale geliyor. Aldığınız OWL miktarı, kilit sürenizin uzunluğuna ve piyasadaki toplam OWL token arzına bağlıdır. Ekip, önceki 3 ay boyunca aylık ortalama OWL kullanım miktarından 20 kat daha fazla OWL arzına sahip olmayı hedefliyor.

İlk OWL oluşturma etkinliği 2018 yılının Haziran ile Temmuz ayları arasındaki dönemde gerçekleşti.

Platformdaki ücretleri ödemek için OWL token’lerini kullanırsınız ve 1 OWL her zaman 1 USD’ye eşittir. Gnosis token ücretlerini toplamaz, bunun yerine onları yakarak dolaşımdan çıkarır. Ücretinizi başka herhangi bir ERC-20 token ile de ödeyebilirsiniz. Bu seçeneği seçtiğinizde, Gnosis ücretlerinizle GNO satın alır ve GNO’yu yakar.

İdeal olarak, bu yakma ve stake etme mekanizması GNO arzını sınırlayacak ve değerini artıracaktır. Öte yandan Gnosis, OWL dağıtımını her zaman bir dolarda olmasını sağlayacak şekilde ayarlayacaktır.

Gnosis’in kurucuları

Gnosis platformu CEO Martin Köppelmann, Baş Teknoloji Sorumlusu (CTO) Stefan George ve Baş Operasyon Yöneticisi (COO) Dr. Friederike Ernst tarafından yönetiliyor.

Gnosis CEOsu Martin Koppelmann
Gnosis CEO’su Martin Köppelmann. Kaynak: Arşiv

Köppelmann ve George, ilk ConsenSys ortaklarından biri olarak 2015 yılının Ocak ayında Gnosis’i geliştirmeye başladı. Aynı yılın Ağustos ayında, Ethereum üzerindeki ilk büyük dApp olarak alfa ürünlerini piyasaya sürdüler.

Gnosis’in geliştirme ekibinde, Joseph Lubin ve Vitalik Buterin gibi sektörün önde gelen isimleri yer alıyor.

Gnosis (GNO) coin kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 Gnosis Coin 2.056,63 TL‘den işlem görüyor. Gnosis fiyatı son 24 saat içerisinde değişim gösterdi. Gnosis token’in son 24 saatteki işlem hacmi ise dolar, toplam piyasa değeri ise dolar seviyesinde.

Gnosis (GNO) coin kaç dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 Gnosis token dolardan işlem görüyor. 2023 yılının Ocak ayı itibariyle Gnosis coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 644,50 dolarla kaydetti. Bununla birlikte Gnosis token yılın en düşük seviyesini ise 6.88 dolarla belirledi.

Gnosis (GNO) coin grafiği

Anlık olarak güncellenen Gnosis coin grafiği üzerinden canlı verileri takip edebilirsiniz. İşte GNO coin’in son 24 saatte kaydettiği en yüksek ve en düşük fiyat seviyeleri.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
530.649,95 TL 1,38%
ethereumETH/TRY
33.685,87 TL 2,00%
tetherUSDT/TRY
19,07 TL 0,66%
bnbBNB/TRY
6.243,55 TL 1,68%
usd-coinUSDC/TRY
19,05 TL 0,61%
xrpXRP/TRY
8,59 TL 2,17%
cardanoADA/TRY
6,78 TL 0,66%
staked-etherSTETH/TRY
33.588,99 TL 1,55%
dogecoinDOGE/TRY
1,42 TL 1,08%
matic-networkMATIC/TRY
20,92 TL 2,07%
Bağlantıyı kopyala