Global Düzenleyici Örgüt Kripto Raporu Yayımladı

global duzenleyici orgut kripto raporu yayimladi2

Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (IOSCO), kripto ticareti ile ilgili bir rapor yayımladı. IOSCO, kripto ve diğer yatırım dolandırıcılıklarıyla mücadelenin uluslararası koordinasyon gerektirebileceğini söylüyor.

Aralarında ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) ve Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi (FCA) gibi üyelerin bulunduğu IOSCO, iki ay süren bir istişare sonucu raporunu tamamladı.

Dünyanın menkul kıymetler piyasalarının yüzde 95’inden fazlasını düzenleyen kuruluş, “düzenleyicilerin daha genç ve profesyonel olmayan yatırımcılardan oluşan yeni bir grupla başa çıkmak için daha sert araçlara ihtiyaç duyduğunu” bildirdi.

Global Düzenleyici Örgüt Kripto Raporunda “Risk” Vurgusu

IOSCO raporu, kripto ticaretinin “riskli ve genellikle düzenlenmemiş faaliyetler” arasında ilk sırada olduğunu belirtiyor. Raporda, düzenleyicilerin uzun süredir suistimal edici olarak değerlendirdiği bazı finansal uygulamalar da listelendi.

Raporda “Kripto varlık alım satım platformlarında alım satım genellikle diğer şeylerin yanı sıra dolandırıcılık, manipülasyon, içeriden öğrenenlerin ticareti ve ön ödemeye karşı yatırımcı ve piyasa korumaları tarafından eşlik edilmeden gerçekleşir” dendi.

Ayrıca tekliflerin sınırları aşan doğasının, koordineli bir düzenleyici yanıt gerektirdiğinin altını çizildiği raporda, “Sosyal medyanın perakende yatırımcı davranışı ve karar verme üzerindeki etkisi IOSCO üyeleri tarafından olumsuz algılandı” denildi.

Hasan Selçuk Turan

Hasan Selçuk Turan

Hasan Selçuk 1991’de Ankara’da doğdu. İlköğretim ve lise sürecini tamamlayana kadar burada hayatına devam etti. Lise yıllarından itibaren bilim-teknoloji ve medyaya ilgi duydu. 2010’da Galatasaray Üniversitesi’nde Felsefe bölümüne başlayan Hasan Selçuk, buradaki eğitimi esnasında ilgilendiği alanlara yönelik adımlar attı. Ulusal çapta yayın yapan organlarda ilk yazılarını 2014’te yayımladı. 2015’te açık öğretim ile Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü tamamladı. Felsefede en çok yoğunlaştığı filozoflar Descartes, Spinoza ve Kant oldu. Prof. Dr. Aliye Kovanlıkaya ile bu filozofların ‘hayal gücü/imagination’ yetisini ele alışlarını ortaya koyan bir Bitirme Ödevi çalışması yaptı. Galatasaray ve Mimar Sinan Üniversitelerinden çeşitli öğrenciler ve Dr. Alber Nahum ile “Spinoza Okuma Atölyesi”nde bulundu. Akademik eğitiminde derinleşmeyle beraber hobilerine zaman ayırmayı ve sosyal hayatı da ihmal etmedi. 2016’nın Kasım ayında öğrenciliği devam ederken medyada profesyonel olarak yer almaya başladı. Dergi editörü olarak çalıştı. İlgi alanları arasına tarihi de ekleyen Hasan Selçuk’un çalışmaları düzenli yayımlanır hale geldi. 2018’de üniversiteyi çift diploma ile bitirdi, Galatasaray Üniversitesi ve Sorbonne Üniversitesi Felsefe bölümlerinden mezun oldu. Aynı yıl tüm zamanların en çok okunan ve takip edilen yazarlarından Yuval Noah Harari ile röportaj yapan Türkiye’deki birkaç gazeteciden biri oldu. Medya ve iletişim üzerine bir kariyer hedefi tasarlayan Hasan Selçuk, sunuculuk ve yeni medya hakkında çeşitli eğitimler aldı. Blokzincir ve kripto varlık dünyasıyla 2019’da tanıştı. Bu zamanlamanın oldukça geç olduğunu fark ederek hızla konu hakkındaki kapsamlı kitapları ve makaleleri zihnine işledi. İnternet yayıncılığının olmazsa olmazları olan SEO, Doğru ve Güvenilir Bilgiye Erişim, E-Ticaret, Şikayet Süreçleri ve Sosyal Medya Uzmanlığı gibi konulardaki eksik bilgilerini tamamladı. 2021’de internet ortamında Dış Haberler Editörlüğü yaptı. Haber, röportaj ve özel dosya gibi işlerini çalıştığı kurumda yayımladı. Felsefi derinlik bulduğu hemen her şeyle ilgilenebilen, derinlemesine araştırma yapmayı ve analiz etmeyi seven Hasan Selçuk, 2022 Şubat’ta Kriptomeda’ya katıldı ve Nisan sonuna kadar Kriptomeda çatısı altındaki yayın kuruluşlarına içerik hazırladı. Hasan Selçuk’un geçmişteki çalışmalarının çoğunluğuna ve Kriptomeda’daki tüm çalışmalarına internetten erişilebiliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
530.935,46 TL 0,94%
ethereumETH/TRY
33.611,26 TL 0,99%
tetherUSDT/TRY
19,07 TL 0,72%
bnbBNB/TRY
6.244,50 TL 1,04%
usd-coinUSDC/TRY
19,07 TL 0,49%
xrpXRP/TRY
8,53 TL 2,51%
cardanoADA/TRY
6,76 TL 0,17%
staked-etherSTETH/TRY
33.552,06 TL 1,03%
dogecoinDOGE/TRY
1,41 TL 0,30%
matic-networkMATIC/TRY
20,94 TL 1,65%
Bağlantıyı kopyala