Glassnode: Bitcoin Madencileri, Yeniden BTC’lerini Biriktirmeye Başladı

glassnode bitcoin madencileri yeniden btclerini biriktirmeye basladi 4

Veri analiz firması Glassnode’un verilerine göre, Bitcoin madencileri yeniden BTC’lerini biriktirmeye başladı. 

Önde gelen analiz şirketi Glassnode, Bitcoin madencilerinin Aralık ayından bu yana ilk kez BTC’lerini biriktirerek piyasadaki yükseliş baskısına katkı sağladığını ortaya koydu. Veriler, madencilerin adreslerinden bulunan ve 30 günlük değişikliği ölçen madenci posıizyon değişikliği (miner position change) metriğinin pozitife döndüğünü gösteriyor. 

glassnode bitcoin madencileri birikim trendini surduruyor 1

Glassnode, madencilerin bakiyenin geçtiğimiz iki hafta içinde 4.435 BTC artarak 1.806 milyona çıktığına işaret etti. Babel Finance’in CEO’su Flex Yang konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Madenciler şimdi, gelecekteki operasyonlarını yürütmek için yeterli nakit rezervlerine sahip olduklarından, Bitcoin fiyatı 20.000 ila 40.000 dolar arasındayken ellerinde bulundurdukları likit varlıkları tasfiye ettiklerinden veya çoğu bir fiyat rallisi beklentisiyle tuttuklarından, net bir likit varlık birikimine sahipler.”

Olumlu Bir Gösterge

Neredeyse 4 aydır, madenciler pozisyonlarını düşürerek kar kar alımı gerçekleştiriyordu. Bu ise, 31 Mart’tan bu yana yerini birikim moduna bıraktı. Analistler, bu tavrın piyasadaki yükseliş baskısını artırabileceğini ifade ediyor. 

Madencilerin birikim yapması, olumlu bir gösterge olarak kabul ediliyor. Glassnode konu ile ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

“Harcama kalıpları, Bitcoin piyasasındaki en büyük boğaların bazılarının duyguları hakkında fikir veriyor”

Madencilere ek olarak, balinalar ve fiyatları etkileme potansiyeli taşıyan diğer aktörlerin de BTC satmayı bıraktığı aktarılıyor. En az 1000 BTC’ye sahip olan balina cüzdanlarının sayısı, 31 Mart’tan bu yana 2.000’in üzerinde sabit kaldı. 

glassnode bitcoin madencileri birikim trendini surduruyor 2

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 375.012,94 TL 0,43%
ethereum
Ethereum (ETH) 26.351,95 TL 0,94%
cardano
Cardano (ADA) 19,02 TL 5,44%
tether
Tether (USDT) 8,64 TL 0,31%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.223,02 TL 1,35%
xrp
XRP (XRP) 8,22 TL 4,01%
solana
Solana (SOL) 1.221,23 TL 1,92%
polkadot
Polkadot (DOT) 256,12 TL 2,22%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,64 TL 0,36%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,88 TL 3,87%
Copy link
Powered by Social Snap