Georgia Ulusal Bankası CBDC’yi Test Edecek

1M.1582889225.7413

Geçen mayıs ayında, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) olası gelişimini araştırdığını açıklayan Georgia Ulusal Bankası, önümüzdeki yıl bir pilot program başlatmayı hedefliyor.

Interfax tarafından edinilen bilgiye göre, merkez bankası başkan yardımcısı Papuna Lezhava’ya atıfta bulunularak, ilk testin perakende kullanımına yönelik olacak.

Lezhava, dijital lari bir kripto para birimi değil, nakitin bir evrimi olduğunu belirtti. Bu yeni CBDC ile birlikte ödeme sistemlerinin verimliliğini artacak ve finansal katılımı genişletilecek.

georgia-ulusal-bankasi-cbdcyi-test-edecek

Georgia CBDC Üzerine Çalışan Tek Ülke Değil

Georgia gibi birçok ülkede şu anda CBDC’yi kullanmak için çalışmalar yürütüyor. Özellikle son zamanlardaki Fed ve SEC’in stablecoin ve CBDC tartışmaları sebebiyle birçok ülke daha yavaş ilerliyor.

Örneğin daha önce de paylaştığımız gibi yakın bir zamanda İngiltere Merkez Bankası, CBDC çalışma grubunu kurduğunu açıklamıştı. İngiltere ile birlikte Tacikistan da yaptığı açıklamada CBDC çalışmaları için Fantom Blockchain ağını kullandığını açıkladı.

Ek olarak Avustralya Merkez Bankası da CBDC için bir İş ilanı açtı.

Bu ve benzeri birçok çalışma yakın zamanda merkez bankalarının kendi CBDC’lerini çıkaracağına işaret ediyor. Özellikle çin dijital yuan’ı üzerine uzun zamandır çalışıyor ve birçok noktada kullanmaya başladı bile.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 516.996,15 TL 3,98%
ethereum
Ethereum (ETH) 31.893,33 TL 2,10%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.162,65 TL 6,46%
tether
Tether (USDT) 9,03 TL 0,56%
cardano
Cardano (ADA) 19,49 TL 1,70%
xrp
XRP (XRP) 10,02 TL 2,09%
solana
Solana (SOL) 1.312,01 TL 3,11%
polkadot
Polkadot (DOT) 381,23 TL 23,56%
usd-coin
USD Coin (USDC) 9,03 TL 0,62%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,08 TL 3,32%
Copy link
Powered by Social Snap