Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Şenyurt’tan Kripto Para Vergilendirmesi İle İlgili Açıklama Geldi

Abone Ol:google-news
0
08/07/2021

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt, kripto paraların vergilendirilmesi hususu hakkında açıklamalarda bulundu. Şenyurt, bu konuda dikkate alınacak noktaları anlattı.

Avukat Oğuz Evren Kılıç’ın aktardığı bilgilere göre Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt, şu ifadeleri kullandı:

“Kripto varlıklardan vergilendirilebilecek 3 tür kazanç var: Platformların kazançları, mâdencilerin kazançları, yatırımcıların kazançları. Yatırımcıların kazançları şu ân vergilendirilebilir değil, yasada yeri yok. Vergilendirme için yasal düzenleme lâzım. Öncelikle kripto varlıkların tanımı yapılmalı. Dünyada genel eğilim, gayrımaddî varlık olduğu yönünde. Tanımın Gelir Vergisi Kânunu’na eklenmesi lâzım. Ardından vergilendirme yapılabilir. Platformlar aracılığı ile elde edilen kazançlar stopajla, yurt dışından elde edilen kazançlar ise beyan ile vergilendirilebilir. Ülke içinden kazançlara %5-10 arasında, yurt dışından kazançlara ise %40’a varacak vergi konulabilir. Kripto varlıkların KDV’den istisnâ edilmesi gerektiğini, BSMV’nin ise alınabileceğini, yurt içi yatırımın vergilerle teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yurt dışı işlemler ülkeler arası otomatik bilgi değişimi ile görülecek.”

Şenyurt ayrıca, yasal düzenlemeden önceki kazançlarla alakalı da konuştu. Şenyurt, bu durumda bir vergilendirme olmayacağını ifade ederek, şunları söyledi:

“Kânunların geriye yürümezliği ilkesi gereğince, yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesinden önceki kazançlarla ilgili vergilendirme söz konusu olmayacaktır.”

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.043 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Dilek Sarı

1992 yılında İzmir’de doğan Dilek Sarı, Ege Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans mezunu. Blokzinciri ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya sevk etti. Dilek, 2 senedir kripto para sektöründe yer alıyor ve bu alanda uzmanlaşmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 278.730,07 TL 1,59%
ethereum
Ethereum (ETH) 17.404,00 TL 3,01%
tether
Tether (USDT) 8,59 TL 0,08%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 2.542,06 TL 1,83%
cardano
Cardano (ADA) 10,31 TL 1,13%
xrp
XRP (XRP) 5,08 TL 3,38%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,59 TL 0,33%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,65 TL 4,31%
polkadot
Polkadot (DOT) 114,11 TL 5,99%
binance-usd
Binance USD (BUSD) 8,59 TL 0,33%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap