Gartner’a Göre Tedarik Zincirine Yönelik Blockchain Projelerinin %80’i Pilot Aşamasında Kalacak

gartner a gore tedarik zincirine yonelik blockchain projelerinin 80 i pilot asamasinda kalacak

Gartner’ın hazırladığı bir rapora göre, önümüzdeki üç yıl içinde tedarik zinciri alanındaki girişimlerin yüzde 80’i pilot ya da kavram kanıtı aşamasında kalacak ve ticari bir projeye dönüşemeyecek. Bunun en büyük nedeni ise tedarik zincirinde kullanılmak için hazırlanan projelerin farklı bir yaklaşım gerektirmesi. Bu yaklaşımı uygulayamayan projeler yani yüzde 80’lik kısım başarılı olamayacak.

Modern tedarik zincirleri çok karmaşık, ayrıca tüm taraflar arasında bağlanırlık ve çeviklik gerektiriyor. Birçok kuruluş blockchain teknolojisinin bu karmaşıklığı ortadan kaldırarak tedarik zinciri için verimli projelerin hayata geçirilmesine olanak tanıyacağını düşünüyor. Ancak şu ana kadar bankacılık ve sigortacılık sektörlerinden esinlenilerek geliştirilen projeler ne yazık ki başarılı olamadı.

Bankacılık ve sigortacılık gibi sektörler dijital dönüşüme daha yatkın çünkü çok fazla fiziksel katmanları bulunmuyor. Ancak tedarik zincirinde bu durum biraz farklı. Tedarik zincirinde fiziksel ürünler, paketleme katmanları ve nakliye gibi farklı katmanlar bulunuyor. Bu da işin zorlaşmasına neden oluyor. Tüm bu fiziksel katmanların dijitalleştirilmesi gerekiyor. Ayrıca tedarik zinciri yöneticilerinin bu katmanların tüm ekosistemde dijitalleştirilmesinin gerektiğinin farkına varmaları gerekiyor.

Bülent Nevres

Bülent Nevres

Daha önce PCWeek, eWeek, Cisco, Ünite İletişim, İz İletişim ve BThaber'de çeşitli görevlerde bulunan Bülent Nevres, şu anda BTCHaber.com'un yayın koordinatörülüğünü üstleniyor. Bülent Nevres ayrıca, teknoloji alanında birçok şirkete de içerik sağlamaya devam ediyor.
https://www.btchaber.com/

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
436.085,36 TL 0,63%
ethereumETH/TRY
34.682,00 TL 2,53%
tetherUSDT/TRY
17,95 TL 0,04%
usd-coinUSDC/TRY
17,95 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
5.735,49 TL 1,87%
cardanoADA/TRY
10,24 TL 2,20%
xrpXRP/TRY
6,84 TL 0,25%
binance-usdBUSD/TRY
17,95 TL 0,04%
solanaSOL/TRY
809,11 TL 3,16%
dogecoinDOGE/TRY
1,44 TL 8,35%
Bağlantıyı kopyala