bitcoinBTC/TRY
740.702,07 TL 0,89%
ethereumETH/TRY
46.043,05 TL 1,19%
tetherUSDT/TRY
27,41 TL 0,11%
bnbBNB/TRY
5.915,47 TL 0,45%
xrpXRP/TRY
14,19 TL 2,94%
usd-coinUSDC/TRY
27,41 TL 0,01%
staked-etherSTETH/TRY
46.032,08 TL 0,97%
cardanoADA/TRY
6,98 TL 1,83%
solanaSOL/TRY
589,38 TL 6,93%
dogecoinDOGE/TRY
1,71 TL 0,90%

Paylaş

Garanti BBVA’dan kripto hamlesi

Garanti BBVA'dan kripto hamlesi

Türkiye’de geleneksel finans kuruluşlarının kripto paralara ilgisi artıyor. Akbank iştiraki Ak Yatırım’ın ardından Garanti BBVA da kripto adımını hayata geçirdi. Garanti BBVA Kripto‘nun ilk etapta şirket çalışanlarının kullanımına açıldığı bildirildi.

Garanti BBVAdan kripto hamlesi222

Garanti BBVA’dan açıklama: BTC ve ETH saklama hizmeti sunulacak

Webrazzi’nin haberine göre Garanti BBVA, kripto cüzdan ve transfer hizmetini başlattı. ‘Garanti BBVA Kripto’ hizmetinin ilk etapta şirket çalışanları için aktif hale getirildiği bildirildi. Bankanın kripto hizmetlerini genel kullanıma ne zaman açacağına dair bilgi bulunmuyor. Garanti BBVA Kripto’da henüz kripto alım-satım işlemleri yapılmadığı da ifade edildi. Garanti BBVA, nisan ayında kripto piyasasına adım atmak için şirket kurma işlemlerine başlamıştı.

Şirketten yapılan açıklamada, “Garanti BBVA Dijital Varlıklar A.Ş, ilk olarak pilot aşamasında olan yeni uygulaması üzerinden “Kripto Birikim Cüzdanı” ile Bitcoin ve Ether ürünlerinin transfer edilmesini ve saklanmasını sağlayarak kripto pazarında faaliyet gösterecek” ifadeleri kullanıldı.

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı ve Garanti BBVA Dijital Varlıklar Yönetim Kurulu Başkanı M. Çağrı Süzer, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Blokzincir teknolojilerine dünya genelinde yoğun bir ilgi var. Yeni finansal teknolojilerin üretimi ve kullanılması alanında ülkemiz birçok konuda önde geliyor. Biz de geçtiğimiz yıl bu alanda içinde bulunduğumuz bölgenin en geniş ekiplerinden birini kurarak önceliğimizi nitelikli, deneyimli ve global ölçekte teknoloji üretebilecek kaynaklar geliştirmeye verdik. Bunun ilk meyvesi olarak da Garanti BBVA Finansal Teknolojiler A.Ş’nin yeni girişimi olan Dijital Varlıklar A.Ş, bir banka iştirakinin ilk organik yatırımı olarak faaliyetlerine başladı. Beta versiyonuyla yayında olan uygulamamız ilk etapta Kripto Birikim Cüzdanı aracılığıyla BTC ve ETH için saklama hizmeti sunacak ve ilerleyen dönemde, genişleyen ürün ve hizmet yapısıyla çalışmalarını sürdürecek” ifadelerini kullandı.

Kripto iş ilanları yayınlanmıştı

Garanti BBVA, nisan ayında finansal teknolojiler konusunda faaliyet göstermek üzere şirket kurduğunu duyurmuştu. Şirketin finansal teknolojiler konusunda danışmanlık, değerleme ve yatırım konularında faaliyet göstereceği bildirilmişti. Garanti BBVA Finansal Teknolojiler A.Ş. unvanlı şirketin 100 bin TL sermaye ile kurulduğu ifade edilmişti.

Garanti BBVA, geçen dönemlerde kripto paralar ile ilgili iş ilanları açmıştı. LinkedIn’de paylaşılan bir ilanda “Dijital Varlık Likidite Yönetimi Proje Sorumlusu/ Product Owner” pozisyonuna alım yapıldığı kaydedilmişti. Banka, 2022 yılının haziran ayında da ‘Kripto Varlık Uzmanı/Yetkilisi’ aradığını ve yetkilinin Garanti BBVA bünyesinde yürütülen ‘Kripto Varlık’ işlemleri projesinde aktif rol alacağını duyurmuştu.

Akbank iştiraki Ak Yatırım da mart ayında Stablex‘i satın almak için resmi girişimlere başladığını duyurmuştu. Yapılan açıklamada, Stablex‘in çoğunluk hisselerinin devralınması amacıyla pay alım ve iştirak sözleşmesi imzalandığı bildirilmişti.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala