Galaxy Digital Raporu: Bankacılık Sistemi Bitcoin’den Daha Fazla Enerji Tüketiyor

galaxy digital raporu bankacilik sistemi bitcoinden daha fazla enerji tuketiyor 1

Mike Novogratz’ın CEO’su olduğu önde gelen yatırım şirketi Galaxy Digital, Bitcoin’in enerji tüketimine yönelik bir rapor yayımladı. Rapora göre, bankacılık sistemi Bitcoin’den daha fazla enerji tüketiyor. 

Raporda, Bitcoin’in fazla enerji kullandığı kabul edildi ancak bunun ağı güvence altına aldığına dikkat çekildi. Raporun hesaplarına göre, Bitcoin’in yıllık elektrik tüketimi 113.89 TWh olarak tahmin edildi. Bankacılık sektörü ise 238.92 TWh olarak hesaplandı. Diğer bir deyişle bankacılık sektörü, Bitcoin’den 2.3 kat daha fazla enerji tüketiyor. Ancak yazarlar, bankacılık sektörünün verileri doğrudan raporlamadığı için tam olarak tahmin edilmesinin zor olduğunun da altını çizdi. Rapor bankacılık sistemine bankacılık veri merkezleri, banka şubeleri, ATM’ler ve kart ağı veri merkezlerini dahil etti. 

galaxy digital raporu bankacilik sistemi bitcoinden daha fazla enerji tuketiyor

Rapor ayrıca altın endüstrisinin enerji tüketimine de yer verdi. Buna göre altın endüstrisinin toplam enerji tüketimi 240.61 TWh seviyesinde yer alıyor.

Rapor, Tesla CEO’su Elon Musk’ın Bitcoin’in enerji tüketimini eleştirerek Tesla ile Bitcoin ödemesi kabul etmeyi durdurmasının ardından geldi. Bitcoin’in enerji tüketimi yıllardır tartışılan bir konu olsa da Tesla’nın bu çıkışıyla son zamanların önemli gündem maddelerinden biri haline geldi. 

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 375.012,94 TL 0,43%
ethereum
Ethereum (ETH) 26.351,95 TL 0,94%
cardano
Cardano (ADA) 19,02 TL 5,44%
tether
Tether (USDT) 8,64 TL 0,31%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.223,02 TL 1,35%
xrp
XRP (XRP) 8,22 TL 4,01%
solana
Solana (SOL) 1.221,23 TL 1,92%
polkadot
Polkadot (DOT) 256,12 TL 2,22%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,64 TL 0,36%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,88 TL 3,87%
Copy link
Powered by Social Snap