FTX’in Yarattığı Siyasi Boşluğa Binance Göz Dikti

FTXin Yarattigi Siyasi Bosluga Binance Goz Dikti

FTX‘in iflası, Terra’nın çöküşü sonrası en büyük krizlerden biri oldu. Hem yatırımcıların, hem düzenleyicilerin hem de şirketlerin güven kaybı yaşadığı bu iki kriz de berberinde bir takım sonuçlar doğurdu. Bunu şimdilik net bir şekilde piyasalarda hissediyoruz. Ancak tek sorun piyasalarda yaşanan dalgalanma değil. FTX iflasından önce birçok yatırım ve sponsorluk anlaşmasının arkasındaki isim olduğu gibi politik bir figür olarak da kendisini konumlandırıyordu. FTX‘in yaptığı devasa bağış ve bütçeleri daha öncesinde sizlerle paylaşmıştık. Ancak FTX’in deyim yerindeyse bir anda yerle bir olması, kripto-politika bağı için bir boşluk yarattı. Binance ise bu boşluğa talip gibi görünüyor.

FTXin Yarattigi Siyasi Bosluga Binance Goz Dikti 2

FTX’in Yarattığı Siyasi Boşluğa Binance Talip

FTX iflas etmeden önce piyasada yer alan en güçlü kripto para borsalarından biri olarak anılıyordu. Yaptığı iş birlikleri, yatırımlar ve sponsorluk anlaşmaları sık sık gündeme gelen FTX, Super Bowl reklamlarında dahi kendisine yer bulmuştu. Bu kampanyalara borsanın Siyasi Eylem Komitesi’ne (PAC) yaptığı milyon dolarlık bağışlar ve ABD’nin 2024 yılında yapılacak olan başkanlık seçimleri için 1 milyar dolarlık kampanya bütçesi de dahil.

Doğal olarak kendisini kripto-politik bir noktada konumlayan FTX’in bu adımları sonrası çökmesi, yerinde kritik bir boşluk yarattı. Binance.US ise Binance.US Innovation PAC’i ile boşluğa adım atmak için harekete geçti. Borsa henüz niyetini detaylandırmasa da komite, Federal Seçim Komisyonu’na yapılan bir başvuruyla ilk adımını attı.

Diğer taraftan Binance’in en büyük rakiplerinden biri olan Coinbase, federal kampanya kayıtlarına göre şimdiye kadar yalnızca 38.000 dolar bağış yapmasına rağmen, bu yılın başlarında Coinbase Innovation PAC olarak da adlandırılan bir PAC kurmuş ve rekabete adını yazdırmıştı.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
318.652,16 TL 3,66%
ethereumETH/TRY
24.135,64 TL 5,83%
tetherUSDT/TRY
18,66 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
5.601,11 TL 1,43%
usd-coinUSDC/TRY
18,64 TL 0,06%
binance-usdBUSD/TRY
18,70 TL 0,19%
xrpXRP/TRY
7,66 TL 1,76%
dogecoinDOGE/TRY
1,96 TL 2,12%
cardanoADA/TRY
5,93 TL 2,50%
matic-networkMATIC/TRY
17,28 TL 9,64%
Bağlantıyı kopyala