FTX’in Dört Şirketine Satış İzni

ledgerx varliklarinin satisina izin cikti

İflas eden kripto para borsası FTX, borçlarını ödemek ve finansman yaratabilmek için harekete geçti. Batık borsa, yüksek değere sahip olabilecek varlıklarını satmak için mahkemeden izin aldı. Şirketin 10 milyar doları aşan borç yüküyle mücadele ettiği tahmin ediliyor. Borsanın bağlı şirketlerine dünya çapında 100’ün üzerinde kuruluştan ilgi olduğu ifade ediliyor.

FTX’in Dört Şirketi Satışa Çıkıyor

Delaware İflas Mahkemesi’nden bir yargıç, FTX’in türev platformu LedgerX ile hisse senedi takas platformu Embed dahil dört temel biriminin satılabileceğine hükmetti. Satış duyurularının üç iş günü içinde yayınlanması bekleniyor. Embed için 18 Ocak, FTX Avrupa ve Japonya için ise 1 Şubat’a kadar talep alınacak. FTX’in eski üst düzey yöneticileri ve aileleri ile hakkında iddia olan kişi veya kurumlar satın almalara katılamayacak. Şirketlerin iflas sürecini yürüten yatırım bankası Perella Weinberg, borsanın varlıkları ile 117 kuruluşun ilgilendiğini açıklamıştı.

ledgerx varliklarinin satisina izin cikti2

Kripto para borsası FTX’in satışa konu olan varlıkları arasında LedgerX olarak da bilinen FTX ABD Türevleri, Embed Business, FTX Japonya ve FTX Avrupa bulunuyor. Söz konusu şirketlerin yakın zaman önce satın alındığı ve ana şirketten bağımsız faaliyet yürüttüğü belirtiliyor. Bu nedenle varlıklarının ve fonlarının FTX’ten ayrı tutulduğu ifade ediliyor. Aralık ayında Kongre’ye ifade veren FTX CEO’su John Ray, FTX US gibi ana şirketten ayrıldığı iddia edilen şirketlerin bile aslında bağımsız olmadığını söylemişti.

FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried hakkındaki iddiaları kesin bir dille reddederken, şirketin eski yöneticileri Caroline Ellison ve Gary Wang’ın suçlamaları kabul ettiği belirtiliyor. Sam Bankman-Fried, Alameda’nın FTX fonlarını kullandığına dair iddialara ilişkin dün bir açıklama daha yapmıştı. Açıklamada, “Para çalmadım ve kesinlikle milyarları zulalamadım. Neredeyse tüm varlıklarım, FTX müşterilerini desteklemek için kullanılıyor” ifadelerini kullanmıştı. John Ray yönetimindeki FTX de önceki gün 5 milyar doların üzerinde nakit ve kripto para kurtardıklarını açıklamıştı. Sam Bankman-Fried ile Gary Wang’in 456 milyon dolar değerindeki Robinhood hisselerine ise ABD Adalet Bakanlığı el koymuştu.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Ekonomi gazeteciliğinde bir ekol olan Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
430.695,66 TL 1,34%
ethereumETH/TRY
29.580,56 TL 1,27%
tetherUSDT/TRY
18,81 TL 0,03%
usd-coinUSDC/TRY
18,81 TL 0,25%
bnbBNB/TRY
5.848,84 TL 1,23%
xrpXRP/TRY
7,53 TL 0,79%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,10%
cardanoADA/TRY
7,04 TL 0,98%
dogecoinDOGE/TRY
1,74 TL 8,10%
matic-networkMATIC/TRY
20,47 TL 2,67%
Bağlantıyı kopyala