bitcoinBTC/TRY
1.195.066,32 TL 5,88%
ethereumETH/TRY
63.971,66 TL 6,54%
tetherUSDT/TRY
28,98 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
7.055,18 TL 1,56%
xrpXRP/TRY
17,91 TL 6,82%
solanaSOL/TRY
2.010,88 TL 6,45%
usd-coinUSDC/TRY
28,79 TL 0,56%
staked-etherSTETH/TRY
64.269,27 TL 6,02%
cardanoADA/TRY
16,06 TL 7,08%
avalanche-2AVAX/TRY
1.124,43 TL 5,19%

Paylaş

FTX saldırısında Rus hacker’lar iddiası

FTX yardim paralarini da geri istedi

Kripto araştırma şirketi Elliptic, FTX‘e yönelik siber saldırının arkasında Rus hacker’ların olabileceğini iddia etti. Elliptic’in zincirüstü analizleri sonucunda çalınan fonların bir kısmının Rus hacker’lar ile bağlantısı olduğu belirtildi.

FTX’e geçen yılın kasım ayında, iflas açıklamasında sadece birkaç saat sonra siber saldırı düzenlenmişti. Borsadan yaklaşık 400 milyon dolarlık kripto varlığın çalındığı bildirilmişti. Çalınan varlıkların son dönemlerde harekete geçtiği belirtilmişti.

wormhole hacker 46 milyon dolarlik calinti fonu daha tasidi

Çoğunluğu ETH’den oluşan fonların 65 bin ETH’lik dilimi RenBridge kullanılarak Bitcoin ağına aktarıldı. Aktarılan fonlar 5 gün boyunca hareketsiz kaldı. Daha sonra hacker’lar adresleri maskeyelen blockchain karıştıcısı kullanarak izini kaybettirdi.

Ellipic, “RenBridge’de ETH’den dönüştürülen 4.536 Bitcoin’in 2.849 BTC’si, ağırlıklı olarak ChipMixer adlı bir hizmet aracılığıyla gönderildi. Bu varlıkların izini sürmek daha zor hale geliyor, ancak en az 4 milyon dolar borsalara aktarıldı ve nakde çevrilmiş olabilir” değerlendirmesinde bulundu. ChipMixer, uluslararası kolluk kuvveti operasyonuyla kapatılmıştı. Bunun üzerine saldırganlar karıştırma hizmeti için Sinbad’a geçiş yaptı.

FTX‘e yönelik saldırıyı kimlerin gerçekleştirdiği bilinmiyor ancak zincirüstü hareketlerin analizi yapılabiliyor. Araştırma şirketleri de izleri takip ederek saldırıya ilişkin tahminlerde bulunabiliyor.

Elliptic, şüphelilerin FTX’teki çalışanlarından, Kuzey Koreli hacker grubu Lazarus’a kadar uzandığını ifade etti. Bütün ihtimallere karşın şirket, Rusya bağlantılı aktörlerin daha güçlü olasılık olduğunu belirtti.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala