FTX İçin Başlatılan Soruşturmaların Sayısı Artıyor

ftx icin baslatilan sorusturmalarin sayisi artiyor

İflas başvurusunda bulunan FTX’in çöküşü sonrasında, sorunlu kripto para borsasına başlatılan soruşturmaların sayısı artmaya devam ediyor. Türkiye Mali Suçları Soruşturma Dairesi (MASAK), FTX’in Türkiye operasyonlarını yürüten FTX TR için soruşturma başlattı.

FTX’in Çöküşü Hükümetler Tarafından Soruşturuluyor

Bu yılın başlarında Terra Blockchain ekosisteminde yaşanan çöküşün ardından pek çok ülke Terra Blockchain için soruşturma başlatmıştı. Terra’nın stablecoin’i olan UST’nin dolar sabitini kaybetmesiyle başlayan süreçte, hükümetler de stablecoin düzenlemelerine hız vermişti. Bu konuda ilk adımı ise geçtiğimiz aylarda Japonya atmıştı. Japonya, UST çöküşü sonrasında stablecoin’lere ciddi düzenlemeler getiren yasa tasarısını onaylayarak uygulamaya aldı.

Terra Blockchain çöküşü sonrasında yaşanan soruşturmaların bir benzeri de FTX özelinde gerçekleşiyor. Sam Bankman-Fried’in dev imparatorluğunun çöküşüyle birlikte, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC) konu hakkında soruşturma başlatmıştı. Daha sonrasında ABD Adalet Bakanlığı tarafından da FTX hakkında bir soruşturmanın başlatıldığı açıklandı.

Bahamalar merkezli kripto para borsası FTX için başlatılan soruşturmalar sadece ABD ile sınırlı kalmadı. Kısa bir süre önce yapılan açıklamaya göre Bahamalar Kraliyet Polis Gücü, FTX için soruşturma başlattı.

ftx icin baslatilan sorusturmalarin sayisi artiyor 2

Başlatılan bu soruşturmalara ek olarak FTX ve FTX’in Türkiye operasyonlarını yürüten FTX TR hakkında ülkemizde de bir soruşturma başlatıldı. Mali Suçları Soruşturma Dairesi tarafından yapılan resmî açıklamaya göre, dünyanın en büyük üçüncü kripto para borsası olan FTX’in Türkiye operasyonlarını yürüten FTX TR ve şirket ile bağlantılı hesapların araştırıldığı belirtildi.

Yapılan duyuruda, FTX ve FTX TR’nin yanı sıra bu şirketlerle ilişkisi olan kişilerin, kurumların, bankaları ve kripto servis sağlayıcıların araştırıldığı açıklandı. Başlatılan soruşturmanın odağında FTX TR olsa da FTX TR’nin dışında FTX ile alakalı 134 kuruluşunda soruşturma altında olabileceği belirtildi. MASAK tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Son günlerde gerek uluslararası gerekse ulusal basın ve yayın organlarında, FTX.com ticari unvanıyla küresel ölçekte faaliyet gösteren bir kripto varlık alım satım platformunun müşterilerine yönelik yükümlülüklerini yerine getiremediği hususlarına ilişkin haberler kamuoyunun malumudur.

Bilindiği üzere, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik’te 01.05.2021 tarihinde yapılan değişiklikle kripto varlık hizmet sağlayıcılar, 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun (5549 s. Kn.) ve ilgili mevzuat kapsamında yükümlü olarak addedilmiştir. Söz konusu kurumların ilgili mevzuat kapsamında yükümlü olarak belirlenmesinden bu yana Başkanlığımızca, bu yükümlülerin faaliyetleri Başkanlığımız görev ve yetkileri çerçevesinde analiz ve incelemeye tabi tutulmaktadır.

Diğer taraftan, basında çıkan haberlere konu FTX.com ticari unvanlı küresel kripto varlık alım satım platformu ile ilişkili olan ve ülkemizde faaliyet gösteren yükümlülerin işlem ve faaliyetleri, FTX.com’a ilişkin haberler kamuoyu gündemine düşmeden daha önce Başkanlığımızca dikkatle takip edilerek yakında izlenmiş ve gerekli tedbirler ivedilikle alınmıştır. Bu tedbirler cümlesinden olmak üzere, FTX.com ticari unvanıyla faaliyet gösteren küresel kripto varlık alım satım platformunun ilişkili olduğu gerçek ve tüzel kişiler nezdinde, Başkanlığımıza kanun ve mevzuat uyarınca verilen görev ve yetkiler çerçevesinde inceleme başlatılmış, bundan başka söz konusu ilişkili kişi ve kurumların bankalar, elektronik para kuruluşları, kripto varlık hizmet sağlayıcıları vb. yükümlüler nezdindeki hesaplarına yapılan işlemler, 5549 s. Kn.’nun 19/A maddesi kapsamında askıya alınmıştır. Başkanlığımız incelemeleri ivedilikle neticelendirilerek ilgili adli ve idari mercilerle paylaşılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
307.917,43 TL 0,03%
ethereumETH/TRY
22.659,23 TL 0,17%
tetherUSDT/TRY
18,59 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.836,41 TL 0,71%
usd-coinUSDC/TRY
18,61 TL 0,07%
binance-usdBUSD/TRY
18,61 TL 0,06%
xrpXRP/TRY
7,49 TL 1,19%
dogecoinDOGE/TRY
1,82 TL 6,31%
cardanoADA/TRY
5,91 TL 0,01%
matic-networkMATIC/TRY
15,97 TL 0,38%
Bağlantıyı kopyala