bitcoinBTC/TRY
1.270.665,15 TL 0,61%
ethereumETH/TRY
67.990,68 TL 1,14%
tetherUSDT/TRY
28,96 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.969,77 TL 1,29%
xrpXRP/TRY
19,28 TL 2,82%
solanaSOL/TRY
2.097,82 TL 5,04%
usd-coinUSDC/TRY
28,96 TL 0,10%
staked-etherSTETH/TRY
67.983,45 TL 0,91%
cardanoADA/TRY
17,19 TL 0,13%
dogecoinDOGE/TRY
2,91 TL 2,75%

Paylaş

FTX çalışanları, Alameda’nın sisteme eriştiğini aylar önce fark etti

sbf

Kripto para borsası FTX’in çalışanları, iflas sürecinden uzun bir süre önce Alameda’nın borsa sistemine girmek için bir “backdoor” kullandığını tespit etti.

Mahkeme belgelerinde, FTX sistemlerinde gömülü bir kod bulunduğu ve bu sayede Alameda’nın müşteri fonlarını kullanarak 65 milyar dolarlık negatif bakiyeye (negative balance) sahip olduğu ifade edildi. FTX müşterilerinin ise negatif bakiyeye sahip olması mümkün değildi.

Wall Street Journal’in haberine göre çalışanlar, bu konuyu Sam Bankman-Fried’ın sağ kollarından olan Nishah Singh ile görüştü ancak konuyla ilgili bir çözüm üretilmedi. Hatta bunun yerine endişeyi dile getiren grubun lideri görevden uzaklaştırıldı.

LedgerX ekibi keşfetti

Backdoor’u keşfedenler, FTX US’in 2021 yılında satın aldığı kripto türev borsası LedgerX ekibinin bir parçasıydı.

WSJ’nin görüntülediği mesaja göre, LedgerX çalışanlarından Jim Outen, 2022 yılının mayıs ayında gönderdiği bir mesajda şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda kod tabanında, Alameda’nın özel bir muamele gördüğü birkaç yer olduğunu belirtmek istedim”

Outen’in patronu olan şirketin baş risk sorumlusu Julie Schoening, konuyla ilgili endişeleri LedgerX’in başındaki isim olan Zach Dexter’a ulaştırdı. Dexter da bu konuyu Nishad Singh ile görüştü. Singh, kodun bir kısmının kaldırılacağını söyledi.

Olaylar kısa bir süre sonra daha da ilginçleşti ve Schoening, kod açıkları devam ederken Ağustos 2022’de çalışanlara uygunsuz mesajlar gönderdiği iddiasıyla görevden alındı. Bazı kaynaklar, mesajlarda oynamalar yapılarak Schoening’e iftira atıldığını öne sürdü.

Schoening’in avukatı Lisa Banks’in dava tehdidinin ardından FTX, 5 milyon dolarlık bir anlaşmaya varmayı kabul etti.

Alameda’nın bir backdoor’a sahip olduğu iddiaları, Sam Bankman-Fried davasının en önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala