bitcoinBTC/TRY
740.153,81 TL 0,70%
ethereumETH/TRY
45.989,59 TL 0,98%
tetherUSDT/TRY
27,41 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.913,28 TL 0,25%
xrpXRP/TRY
14,21 TL 2,85%
usd-coinUSDC/TRY
27,40 TL 0,06%
staked-etherSTETH/TRY
46.023,86 TL 1,05%
cardanoADA/TRY
6,97 TL 1,67%
solanaSOL/TRY
586,37 TL 6,16%
dogecoinDOGE/TRY
1,71 TL 0,63%

Paylaş

FSB, küresel kripto çerçevesini çizdi

FSB kuresel kripto cercevesini cizdi2

Küresel finans sistemini izleyen Finansal İstikrar Kurulu (FSB), kripto için küresel düzenleyici çerçeve oluşturdu. Kurul, düzenlemelere yönelik tavsiyelerini G20 ülkelerine sundu. Düzenleme çalışmaları, kripto ve stablecoin’ler için üst düzey tavsiyeler olmak üzere iki şekilde ele alındı.

FSB kuresel kripto cercevesini cizdi44

FSB, kripto düzenleme tavsiyelerini tamamladı

FSB, kripto platformlarının müşteri varlıklarını kendi fonlarından ayırması gerektiğini belirtti. Şirketlerin çıkar çatışmalarını önlemek için işlevlerini açıkça belirlemesini tavsiye etti. Düzenleyicilerin sınır ötesi sıkı iş birliği ve gözetim sağlamasına vurgu yapıldı. Yerel düzenleyicilerin DeFi protokollerinde sorumlu veya bağlı kuruluşun tanımlanmasını engelleyecek hiçbir faaliyetin bulunmamasına dikkat edilmeleri önerildi. FSB’den yapılan açıklamada, “Yetkililer, düzenleyici, denetleyici ve gözetim görevlerini yerine getirmek için gerekli ve uygun şekilde verilere erişebilmelidir” ifadelerini kullandı.

Stablecoin ihraççısının ise sorumlu tüzel kişiliğe ve yönetişim organı olarak adlandırdığı kişilere sahip olması gerektiği kaydedildi. İhraççıların, rezerv varlıkların 1:1 oranda tutulmasına dikkat edilmesi gerektiği aktarıldı. Küresel stablecoin ihraççılarının her yargı alanında faaliyet göstermek için izne sahip olmalarının önemine dikkat çekildi. FSB, tavsiyelerin dünya çapında uygulanma durumunu 2025 yılı sonuna kadar gözden gözden geçirecek. Kurum, konu ile ilgili IMF ve G20’ye rapor sunacak.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala